Tibbles

Tibbles

Kocúr Tibbles sa so svojim pánom Davidom Lyallom z daždivého Londýna na pustý ostrovček pri Novom Zélande. Jedného dňa objavia podivného vtáčika. Lyall je amatérky ornitológ, takže sa rozbehne korešpondencia medzi ním britskými učencami. Kým však učenci dorazia na ostrov, po vtáčikovi niet ani stopy.

Možno ste už o Tibblesovi počuli. Je to vcelku známa “osobnosť”. Pripisujú mu totiž vyhubenie celého jedného druhu. Príbeh pre detských čitateľov upravili a nakreslili Michal Šanda a David Dolenský.
Útla knižočka je niečo medzi komiksom a obrázkovou knihou, náučným príbehom a dobrodružstvom. Patrí do tej špeciálnej skupiny netradičných zaujímavých kníh. Možno preto naše deti tak fascinuje.

Okrem popisu skutočnej historickej udalosti sa náučný aspekt objavuje aj v niektorých detailoch. Napríklad je tu naznačený proces katalogizácie zvierat. Na jednej ilustrácii sa tiež môžete pozrieť, ako vzniká obrázok technikou litografie. Nepochybne sa so staršími deťmi môžete po dočítaní rozprávať o dopadoch správania ľudí (a mačiek sťaby invazívneho druhu) na prírodu.

Zážitok z príbehu a ilustrácií však budete mať aj bez podrobného rozoberania. Tibbles je výnimočná kniha. Nečudo, že za rok stihla pozbierať už niekoľko významných cien. V Česku knihe bola udelená cena Muriel za najlepší komiks pre deti v roku 2021. Dokonca sa kniha ocitla aj vo výbere najlepších detských kníh z celého sveta Bologna Ragazzi Awards.

Vydavateľstvo Meander na český trh prináša pôvodné fantasticky ilustrované knihy. Vždy ma fascinujú ich leporelá pre najmenších a veľmi ľutujem, že naše deti už vyrástli. Ak máte v detských knihách radi nevšedné ilustrácie a témy, rozhodne sa pozrite na ich produkciu.
Tibblesov príbeh odporúčam pre deti od 5 do 9 rokov.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Tibbles
Text: Michal Šanda
Ilustrácie: David Dolenský
Vydal: Meander, 2021
Strán: 24
ISBN: 9788075581655
HODNOTENIE   10/10 
text ★★★
ilustrácie ★★★
úprava ★★★
extra ★
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.