Tiene v kresle

Tiene v kresle

Tiene v kresle sa začínajú ako každá dobrá detská kniha. Hlavná hrdinka sa sťahuje do nového bytu. Jediná chyba je, že krásny byt má výhľad priamo na cintorín. Zmena školy znamená aj zmenu priateľov. Okrem bežných vecí sa však Eyja musí vysporiadať aj s veľmi čudnými okolnosťami okolo tajomného kresla.

Záhadné kreslo z názvu si kúpi do nového bytu otec. Vždy túžil mať parádne miesto na čítanie kníh a tento kožený starožitný kúsok sa ako zázrakom hodí práve do novej pracovne. Ako asi tušíte, nebude to len obyčajný kus nábytku. Otec totiž náhle ochorie.
Zdá sa, že Eyju stretáva jedna nešťastná okolnosť za druhou. V pôvodnej škole boli všetci spolužiaci priatelia. Hoci sa Eyja presťahovala len do inej štvrte v meste, staré priateľstvá nevydržali. S novými spolužiačkami sa jej naväzujú vzťahy horšie. Ockova choroba ju tiež trápi. Tuší, že má súvis s čudným kreslom. Ale zároveň je to praktické dievča a nechce veriť na mágiu a duchov.
Jednu dobrú vec však sťahovanie prinieslo. Eyja stretne Sölviho. Milý a záhadný chlapec sa objaví vždy, keď ho potrebuje. Zvláštne je, že nemá ani mobil a nechce jej o sebe veľa povedať. Zato je však dobrý poslucháč a bez obáv sa mu môže zveriť so všetkými starosťami.

Nie je ťažké si domyslieť, kam to celé smeruje. Aj obálka naznačuje dosť, ak sa pozorne prizriete. Prekvapivý bol pôvod kresla, okolo ktorého sa celý duchársky príbeh točí. Ani historická vsuvka nepôsobí príliš poučne, dokonca by som ocenila aj viac informácií.
Príbeh má fajnú tajomnú atmosféru, ale nie je veľmi hororový. Ide o život, ale tak nejak viete, že to dobre skončí. Občas je vcelku akčný a dočkáte sa aj dramatickej naháňačky v novoročnom dave či prekvapivých odhalení.

Rozprávačkou je priamo štrnásťročná Eyja. Jej komentáre a správenie sú tak pragmatické a rozvážne, že sa občas divíte, či už pubertu preskočila alebo trpí nejakou depresiou. Vyjadruje sa príliš škrobene, čo bola jedna z vecí, ktoré mi dosť vadili. Aj s prihliadnutím na to, že je to kniha a že sa odohráva v dobe pred smartfónmi. Mne osobne trvalo veľmi dlho zvyknúť si na výrazy ako „upriamila som myseľ“ a „azda ani nemusím zdôrazňovať“. Pripomínam, že je to záznam myšlienok štrnásťočného dievčaťa. Pre toto všetko sa mi zdalo čítanie dosť nudné. Napriek všetkým tým záhadám. A nie som si istá, či to je len tým, že to čítam dospelými očami.

Keďže Tiene v kresle vydalo vydavateľstvo Brak, kvalitnú grafickú úpravu máte zaručenú. Veľmi vydarenú obálku a predsádku vybavila ilustráciami Klára Štefanovičková.
Islandská autorka Gerður Kristný napísala tajomný príbeh, ktorý sa dotýka tém vnútorného (strata a vznik priateľstva, láska) aj vonkajšieho (objavovanie histórie, všetky tie mystické záležitosti) sveta mladých ľudí. Je to teda fajn čítanie pre decká od 9 do 16 rokov. Ak majú vaše deti radi trochu strašidelné príbehy, Tiene v kresle sú výborná voľba.


Za knihu ďakujem vydavateľstvu Brak.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.

POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Tiene v kresle
Text: Gerður Kristný
Ilustrácie: Klára Štefanovičová
Preklad: Ján Zaťko
Vydal: Brak, 2022
Strán: 148
ISBN: 9788097417451

HODNOTENIE   6/10 


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.