Veľká kniha o malých tvoroch

Veľká kniha o malých tvoroch

Vonku už začala jar. To mimo iné znamená, že spod kôry stromov vyliezajú deťmi milované „električky“,  poletujú muchy, rozospaté včely a v kuchyni som našla prvé mravce.  So svetom všetkých tých malých potvoriek vaše deti (a aj vás) ľahko zoznámi kniha Yuvala Zommera.

Veľkú knihu o malých tvoroch rozhodne v kníhkupectve neprehliadnete. Či už kvôli veľkému formátu alebo nádherným Zommerovým ilustráciam. Odborný dozor nad knihou má Barbara Taylor, ktorá pracuje pre Londýnske Natural History Museum.

Kniha vás zoznámi so základným prehľadom bezstavovcov. Ja si samozrejme zo školskej prírodovedy/biológie nepamätám nič. Takže som nemala najmenšie tušenie, že pavúky nie sú hmyz. A čo ešte také stonožky alebo slimáky? Súhrnný názov „malé tvory“ nám s pampúchom zatiaľ stačil. Ale vďaka tejto knihe už budeme vedieť o trochu viac.

Nájdete tu všetky známe druhy, ktoré môžete ľahko stretnúť na prechádzke alebo v knižkách: lienky, mravce, motýle, slimáky, vážky, dážďovky, modlivky,… Každý má pridelenú dvojstranu plnú úžasných obrázkov. Text je pomerne jednoduchý, vždy len pár viet, aj to väčšinou len zaujímavé fakty. Slovart uvádza knihu v kategórii pre čitateľov 7+, ale nebála by som sa ju dať aj zvedavému 4ročnému dieťaťu (to je mimochodom odporúčané aj v originálnom vydaní). Nižšiemu veku vlastne zodpovedá nielen stavba textu, ale aj úroveň úloh na každej strane (nájdi modrú mušku, dve osy a podobne).
Okrem toho sú v knihe aj praktické rady ako a kde pozorovať hmyz a príklady, prečo sú bezstavovce užitočné.

Celkovo je kniha skvelá ako základ pre malého bádateľa. Vlastne pre všetkých, ktorí sa chcú niečo dozvedieť a baviť sa pri tom.

Keby ste si chceli s deťmi nakresliť vlastné potvorky, pomôže vám tento návod od samotného autora: klik na stránky theguardian.com.

A odpoveď na vašu otázku: cifruša bezkrídla. Tá v knihe síce nie je, ale deti majú na ne radar. =)

       

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk  alebo martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: Veľká kniha o malých tvoroch
Text: Yuval Zommer, Barbara Taylor
Ilustrácie: Yuval Zommer
Vydal: Slovart, 2016
Strán: 64
ISBN: 9788055623535


1 thought on “Veľká kniha o malých tvoroch”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.