Kniha o nočníku

Kniha o nočníku

Mrňátko v lete chystáme odplienkovať, takže Knihu o nočníku som si kúpila do zásoby. Uvidíme ako nám to pôjde. Teóriu vďaka tejto knihe už ovládame… =)

Napísala som „nám“, čo môže znieť ako dotieravý mamičkovský plurál, ale pri výmene plienok za nočník asistuje celá rodina. S pampúchom sme túto záležitosť intenzívne riešili niekoľko mesiacov. Ale sotva po pol roku od zvládnutého boja som si ani len nemohla spomenúť, prečo sme to tak veľmi prežívali. Zdalo sa nám, že sa to snáď nikdy nenaučí, ale keď bolo hotovo, bola to tá najobyčajnejšia vec. A tak to väčšinou býva.

Knihu napísala Svetlana Kapalková, ktorá pracuje na Katedre logopédie Pedagogickej fakulty UK. Okrem toho, že príbeh môže pomôcť rodičom aj deťom v zoznamovaní sa s nočníkom, je text napísaný tak, aby rozvíjal reč dieťatka. Uvidíte to na prvý pohľad: jednoduché oznamovacie vety, prítomný čas, opakovanie. Občas spestrenie formou zvolania. Ani si nevšimnete, že vyslovujete zreteľne a so zdôraznenou intonáciou. Toto je totiž ozaj text od odborníka.

Veselé obrázky Pala Čejka v knihe majú tiež rovnaké vlastnosti ako text. Hrubé čiary a výrazné farebné plochy bez tieňovania umožňujú bezproblémové vnímanie zobrazovaného. Najskôr sa mi zdali trošku zvláštne, ale rýchlo som si zvykla. (Nebojte, deti s prijatím nemajú problém. To len nám starším trvá trochu dlhšie, kým si na nové veci privykneme.) Najviac sa mi páči séria ako Ninka sedí na nočníku a číta, rozmýšla alebo spieva.

    

Názov: Kniha o nočníku
 Text: Svetlana Kapalková
 Ilustrácie: Palo Čejka
 Vydal: Slniečko, 2005
 Strán: 36
 ISBN: 8096907425


4 thoughts on “Kniha o nočníku”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.