Všetko o vajci

Všetko o vajci

Vždy mám radosť z vydarených náučných kníh. Pri knihe Všetko o vajci je moje nadšenie o to väčšie, že je to česko-slovenská produkcia. B4U Publishing vie stále robiť úžasné knihy. Aj keď dnes už pod hlavičkou Albatrosu.

Mravec, slimák, osmonoh, kukučka či pštros. Všetky tieto tvory spájajú vajíčka. V knihe Všetko o vajci nájdete parádny prehľad rôznych vajíčok zoradených podľa veľkosti. V prehľadom usporiadaní sú ku každému zvieraťu informácie o počte vajíčok, ktoré kladie, ako dlho trvá, kým sa vyliahnu alebo kto sa o vajíčka stará. Ďalej môžete zistiť kopu zaujímavostí o dvorení, rozmnožovaní, hniezdení či chovaní jednotlivých zvieratiek. Pri lienke napríklad uvidíte vyobrazenie ďalších druhov lienok (dvojbodkovú, štrnášťbodkovú či štvorškvrnú). Na stránkach o ropuške starostlivej (áno, meno má podľa toho, ako vzorne sa stará o svoje vajíčka – samček ich celý čas nosí na chrbte) si môžete pozrieť fázy premeny z vajíčka na dospelú žabu. Môžete sa dokonca dozvedieť, ako dokáže kukučka oklamať iné vtáky, aby sa starali o jej vajíčka.

Ilustrátor Matej Ilčík tiež urobil na knihe fantastickú prácu. Veľmi sa mi páči, že zvieratá vyzerajú veľmi realisticky bez toho, aby sa stratil autorov rukopis. Tvary, farby a hlavne textúry. Súdiac teda čisto podľa online portfólia, toto je tuším jeho prvá kniha.

Strany sú teda zaplnené množstvom informácií, ale graficky spracované tak, že nepôsobia zahlcujúco. Výborná práca. Aj text zohľadnuje vek čitateľov. Je pútavý, v rozumnej miere odoborný, takže ideálny pre deti v mladšom školskom veku. Vďaka ilustráciám však kniha môže zaujať aj mladšie deti. Odporúčaný vek by teda podľa môjho odhadu bol 6 až 12 rokov.
Všetko o vajci nájdete originálne v češtine aj ako slovenský preklad.
Celkovo je kniha vynikajúcou ukážkou, ako môže byť náučná literatúra pre deti informačne hodnotná, nádherná a podnetná.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Albatros.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Všetko o vajci 
Text: Markéta Nováková, Eva Bártová, Blanka Sedláková
Ilustrácie: Matej Ilčík
Preklad: Jan Ondrejkovič
Vydal: Albatros, 2019
Strán: 64
ISBN: 9788000054094
HODNOTENIE   10/10 
text ★★★
ilustrácie ★★★
úprava ★★★
extra ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.