Wave

Wave

Obrázková kniha bez slov Wave je druhou z trilógie kórejskej autorky a ilustrátorky Suzy Lee. Patrí k nej Mirror a Shadow. Všetky sa hrajú s konceptom knihy ako fyzickým objektom. Ilustrácia je síce dvojstranová, ale stred knihy ju rozdeľuje na reálny a fantazijný svet. V každej trochu inak.

Malé dievčatko príde s mamou na pláž. Je to jej prvé zoznámenie s morom. Najskôr len zvedavo pozoruje vlny, trochu vystrašená. Ale potom sa odváži prejsť na druhú stranu. Veselo sa čľapká vo vode. Až kým nepríde veľká vlna. Dievčatko utečie do bezpečia ale len zdanlivého (čajky to dobre vedia). Vlna sa preleje na obe strany a dievča ostane celé premočené. Nachádza však na pláži plno pokladov, ktoré tam ostali práve po vlne.

Príbehu svedčí voľba Suzy Lee kresliť uhľom. Jednoduché linky a rozmazania vytvárajú dynamické kresby. Dieťa aj čajky sú stále v pohybe, hre. Naproti tomu more, tiež v nekonečnom pohybe, je namaľované štetcom. Vďaka čomu prirodzene vyznieva ako silnejší z našej dvojice hrdinov.

Fascinuje ma autorkina práca s farbou. Dievča aj pláž sú čiernobiele, vlny modré. Akonáhle sa ale more preleje na obe strany, necháva farbu na šatách dievčatka aj oblohe. Pri ostatných knihách z trilógie je svet fantázie jasne rozpoznateľný (v Shadow je ohraničený žltou farbou). Tu sa ale more nedá považovať za nejaký výmysel. Sú tým výmyslom vlastnosti, ktoré vlnám v knihe pripisujeme? Hravé, priateľské, mocné… Možno je farbou zdôrazdnené spojenie, ktoré dievčatko s vodou odteraz má.

Dosť ma prekvapilo, že na obrázkoch chýba kus ilustrácie v strede. Vidieť to hlavne keď dievčatko prekračuje z jednej polovice dvojstrany na druhú. Nevyzeralo to na tlačovú chybu, ale pre istotu som guglila. Skutočne, autorka tým chcela len zdôrazniť hranicu medzi oboma svetmi. Hru s knihou ako médiom berie vážne.

Kniha je bez slov, takže dokáže osloviť široké spektrum detí aj dospelých. Príbeh je tak jednoduchý, že ho dokážu sledovať deti od 3 rokov. Ako autorka hovorí v spomínanom interview, chce tvoriť knihy, ktoré ostanú čitateľom dlho v knižnici. Také, čo vedia oživiť spomienky na detstvo. A v neposlednom rade knihy, ktoré vám dajú niečo nové s každým ďalším čítaním. Myslím, že sa jej to darí výborne.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA BOOKDEPOSITORY.COM (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Wave 
Text / Ilustrácie: Suzy Lee
Vydal: Chronicle Books, 2008
Strán: 40
ISBN: 9780811859240
HODNOTENIE   10/10 
text ★★★
ilustrácie ★★★
úprava ★★★
extra ★Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.