Deň, keď pastelky našli domov

Deň, keď pastelky našli domov

Ak ste si mysleli, že všetky pastelky sa s Danuškom pomerili a teraz veselo vyfarbujú ďalej, tak ste na omyle. Ha! Niektoré pastelky ešte stále majú mnoho vecí na srdci a neboja sa o tom… napísať. Tentokrát pohľadnice.

Je to tak, Danko dostane balíček pohľadníc. Hráškovozelená pastelka odmieta byť farbou nechutného hrášku a pod menom Esteban Úžasný chce spoznať svet. Gaštanovohnedá bola síce prisadnutá a rozpolená, ale ani to nezlomilo jej odvahu. Chce sa vrátiť do krabičky! Hnedá pastelka by zase radšej kreslila šteniatka a čokoládu ako… ehm, smradľavé hnedé kôpky. Neónovočervená už odmieta čakať pri bazéne, kde Danko s rodinou strávili minulé leto dovolenku a vracia sa domov. Sama! A keby len to. Nechajte sa prekvapiť, aké strastiplné zážitky museli úbohé pastelky podstúpiť. Pritom chcú len jediné: aby s nimi Danko znova kreslil.

Musím povedať, že pokračovanie knihy nás doma baví viac ako prvá Deň, keď pastelky dali výpoveď. Je v nej síce viac „nechutných“ vtípkov, ale nie je to len tým. Texty sú viac nápadité a príbehy na pokračovanie (hráškovozelenej aj neónovej) robia knihu ľahšou na čítanie. Zatiaľ čo pri prvej knihe náš mladší len ťažko vydržal počúvať do konca, túto si žiada častejšie.
Na druhú stranu bol ale príbeh v prvej pre neho zrozumiteľnejší. Tu nechápe, prečo sa staršia sestra smeje na pohľadnici od pastelky, ktorá píše, že je v amazonskom pralese. Na obrázku pohľadnice je totiž pastelka nakreslená ako lyžuje po zasnežených kopcoch.

Autor Drew Daywalt aj ilustrátor Oliver Jeffers upustili od pomerne prísnej štruktúry prvej knihy a zdá sa, že sa jednoducho bavia. V textoch aj na obrázkoch nájdete srandičky, ktoré oslovia najmä staršie decká. Špeciálne oceňujem prácu grafikov. Marek Menke a Martina Rozinajová odviedli kus fantastickej práce. Obaja pracovali aj na prvej časti pasteliek a na Jeffersovom Tu sme. Vďaka nim môže moja dcéra skúmať pečiatky na každej pohľadnici, polovyblednuté nápisy alebo vtipný rozcestník na hotelovej pohľadnici.

Ak ste si zamilovali voskovky v knihe Deň, keď pastelky dali výpoveď, bude sa vám páčiť aj táto. Možno aj viac, tak ako u nás. Roztopašné čítanie pre decká od 4 do 8 rokov je ako stvorené na letné dni. Odporúčame na pobavenie vám aj vašim deťom.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Ikar.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Deň, keď pastelky dali výpoveď 
Text: Drew Daywalt
Ilustrácie: Oliver Jeffers
Preklad: Michal Zidor
Vydal: Stonožka, 2019
Strán: 48
ISBN: 9788055165615
HODNOTENIE   9/10 
text ★★☆
ilustrácie ★★★
úprava ★★★
extra ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.