We Found a Hat

We Found a Hat

We Found a Hat je záverečný diel Klassenovej klobúkovej trilógie, ktorou sa preslávil po celom svete. Ja mám z trojice najradšej práve túto.

S Kanaďanom Jon Klassenom ste sa už u mňa na blogu mohli stretnúť pri fantastickej knihe Sam and Dave Dig a Hole. Tentokrát ho tu máme nielen ako ilustrátora, ale aj autora. Prvý diel série, I Want My Hat Back, spôsobil vo svete veľký rozruch. Niet sa čo čudovať, príbeh o medveďovi, ktorý hľadá svoj klobúk, hrá na populárnu minimalistickú strunu. Tým najlepším možným spôsobom.

Dve korytnačky nájdu klobúk. Obe v ňom vyzerajú veľmi dobre. Ale klobúk je jeden a kamoši sú dvaja. Ostáva len jediné: nechať klobúk tak. Pre jednu to ale nie je tak ľahké. Neustále po klobúku poškuľuje. Dokonca keď druhá zaspí, vyberie sa zobrať si ho pre seba. Ale keď jej kamoška sníva o tom, že obe majú klobúk, nakoniec sa vráti. Kniha končí snovou scénou, kde obe korytnačky letia hviezdnou oblohou. Každá má svoj klobúk.
Okej, toto znie dosť jednoducho. Klassen je našťastie majster načasovania a svoj príbeh dokáže rozprávať veľmi pútavo. Tri scény – časti – sú ako divadelné predstavenie. Otáčate jednu stranu za druhou a pomaly sa nechávate vťahovať do príbehu. (Pomaly v tejto knihe, lebo korytnačky… Jeho dve predchádzajúce majú rýchlejšie tempo.)

Ďalším jeho majstrovským ťahom sú ilustrácie okresané skoro na minimum. Pozrite na obrázky dole. Vidíte to množstvo prázdneho priestoru? Tie púštne farby? Tak sa buduje atmosféra. A ešte si prezrite tváre hrdinov. Celých 56 strán ich výrazy tvoria len oči. Vďaka textu, samozrejme, si do nich môžete projektovať tie správne emócie. Nie je to ťažké, hrá sa s citmi, ktoré sú do určitej miery zrozumiteľné aj 4ročnému dieťaťu: túžba po niečom, ochota vzdať sa toho v prospech priateľstva…

Klassen za svoju klobúkovú trilógiu dostal množstvo ocenení. Je pravda, že aby ste si užili tento posledný diel, mali by ste si prečítať aj ostatné. Všetky sú ukážkou výnimočného rozprávačského aj ilustrátorského talentu. Humorom, ba až sarkazmom, sa v nich nešetrí. Ale prvé sú mierne temné. Drzý zajac z prvého príbehu aj zlodejská rybka z druhého, sa totiž na konci očividne poberú na druhý svet. (Je to síce len naznačené, ale vy aj deti viete, ako to chodí.) Možno práve úľava, že sa s korytnačkami nič zlé nestane, je hlavným dôvodom, prečo sa mi tento pozdáva najviac. Kniha a vlastne aj celá séria sa tak končí happyendom. Tak nejak sa mi ten optimistický záver zdá potrebný. Nielen v detských príbehoch.

Ak sa teda nebojíte čítať deťom anglicky, odporúčam vám práve knihy od Klassena. Verím, že za 50 rokov jeho knihy budú stále patriť k uznávaným klasikám žánru.
Vzhľadom na to, že sú určené pre deti od 4-8 rokov, nemajú veľa textu. Ale pre kvalitné picture books platí, aj málo textu stačí na veľký zážitok. Trilógiu tvorí v tomto poradí: I Want My Hat BackThis Is Not My HatWe Found a Hat.

 

 

 

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA BOOKDEPOSITORY.COM (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: We Found a Hat
Text / Ilustrácie: Jon Klassen
Vydal: Walker Books, 2017
Strán: 56
ISBN: 9781406373820


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.