Zelená starká

Zelená starká

Predstavte si, že celý život žijete na samote uprostred prírody. Na farme chováte zvieratá, pred domom zeleninová záhradka. Presne tak si žila starká Gunn. Jedného dňa však ochorela a uvedomila si, že nemôže viac bývať tak ďaleko od ľudí. Presťahovala sa teda do mesta. A keďže je Gunn vynaliezavá, rozhodla sa vyťažiť aj z tohto nového dobrodružstva čo najviac.

Keď predala farmu a svojich zvieracích priateľov zverila dobrým susedom, naložila svoj skromný majetok a vydala sa do mesta. Prázdne holé steny nového podkrovného bytu ju síce nachvíľu vystrašili, ale Gunn sa nevzdáva. A naviac, našla si aj nového kamoša: chlapca od susedov. S ním objavuje čaro mesta, chodia na výstavy, do múzea, divadla či na plaváreň. Ale niečo jej stále chýba, zeleň aj zvierací kamaráti. Postupne si neútulný byt premení na zelenú džungľu. Stačilo na veľký balkón vysadiť, zeleninu, byt zaplniť črepníkmi a na strechu položiť trávový koberec. Dokonca sa v takom byte nájde miesto aj pre sliepky.

Príbeh napísala islandská autorka Ingibjörg Sigurdardóttir pred 34mi rokmi. A je veľmi aktuálny aj dnes. Trendy urban gardening a urban jungle sa totiž dostali aj k nám a ľudia ho berú útokom. Stačí si pozrieť instagram (plantizia, Kvítka v bytě, Pokojovky alebo Urban Jungle Blogers). Uznávam, ovce na streche je už dosť šialenstvo, ale inak sa môžete od starkej Gunn kde čo priučiť.

Extra body má kniha za ilustrácie. Brian Pilkington a jeho celostranové ilustrácie na vás budú určite pôsobiť príjemne. Ako stretnutie so starým známym. Mierne retro, ale stále relevantné. Jediné, čo mi vadilo bol lesklý papier. Z toho veľmi nerada čítam a myslím, že kľudne mohli vydavatelia použiť aj iný. Obrázkom by to neuškodilo.

Kniha je fajným čítaním pre decká od 5 do 9 rokov. Ak vás zaujíma príroda a pestvanie rastlín a zeleniny, bude sa vám páčiť. Aj tie sliepky v byte na balkóne sú vlastne celkom smiešne.
Momentálne knihu kúpite v predajniach Artfora, alebo aj v našom obľúbenom Chooze.

 

 

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Atticum.

POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Zelená starká
Text: Ingibjörg Sigurdardóttir
Ilustrácie: Brian Pilkington
Preklad: Mária Holišová
Vydal: Atticum, 2018
Strán: 26
ISBN: 9788089758043
HODNOTENIE  8/10
text     ★★☆
ilustrácie  ★★★
úprava    ★★☆
extra    ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.