Zvířecí architekti (Jak se staví v přírodě)

Zvířecí architekti (Jak se staví v přírodě)

Aj zvieratá si stavajú domčeky, v ktorých bývajú, rodia mláďatá, schovávajú sa pred nepriateľmi alebo na ktoré lákajú svojich nápadníkov. Sú také rôznorodé, ako samotná zvieracia ríša. Môžete sa o tom presvedčiť v knihe Zvířecí architekti.

Ak sa vaše dieťa zaujíma o prírodu, má šťastie. Na trhu je totiž neuveriteľné množstvo kníh a publikácií pre všetky vekové kategórie o zvieratách, rastlinách, hubách aj hmyze. Nájdete medzi nimi rôzne prehľady a katalógy, výber pikošiek a zaujímavostí, popis činností a chovania rôznych tvorov. Môžete si vybrať z kníh s reálnymi fotkami, realistickými obrázkami, roztomilými či naopak veľmi štylizovanými. Skrátka, každý si nájde to, čo práve potrebuje. A stále je to len zlomok toho, čo je dostupné v anglickom jazyku.

V knihe Zvířecí architekti nájdete prehľad tých najzaujímavejších stavieb živočíchov. Termitie mrakodrapy, hniezda zavesené na stromoch, bazéniky budované na mieru, domčeky, ktoré si malé tvory nosia so sebou. Hniezda, do ktorých sa vtáky každý rok vracajú, aj dočasné penové úkryty pre vajíčka. Spolu 14 príkladov toho najzaujímavejšieho, čo príroda ponúka.
V knihe je vždy uvedených pár základných faktoch o jednotlivých živočíchoch, zoznam materiálu a pracovný postup stavby hniezda. Ukážky z knihy nájdete na webe albatrosmedia.cz.

Oproti iným knihám mi táto prišla na prvý pohľad veľmi neprehľadná. Ja mám rada skôr čistejší grafický štýl. Samozrejme, keď sa začítate, ľahko odhalíte pravidlá. Ale pocit mierneho chaosu u mňa ostal. Myslím, že je to hlavne veľkým počtom grafických prvkov. Na záložke je pomerne realistická ilustrácia. Na zvyšku dvojstrany sú už obrázky viac štylizované. Nepridáva ani použitie fotiek (materiálu na stavby aj v kolážach).  Práve preto ju neodporúčam pre mladšie deti. Ideálne pre školákov od 7-8 rokov.
Obrovským mínusom je ale fakt, že je kniha len ilustrovaná. Oveľa viac by som ocenila reálne fotky obydlí. To by ale bola úplne iná kniha v inej cenovej kategórii. Napríklad ako Animal Architectures. Tú nafotil nemecký fotograf Ingo Arndt a pár ukážok môžete nájsť aj tu: klik.

Zvířecí architekti sú určite zaujímavá kniha. Poteší nielen milovníkov prírody, ale aj architektúry. Naopkon, aj keď nie sú v knihe reálne fotky, nie je problém dohľadať si ich na internete. Takže ako prvé zoznámenie s takouto témou postačí kniha výborne.

 

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Albatros.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Zvířecí architekti
Text: Daniel Nassar
Ilustrácie: Julio Antonio Blasco
Preklad: Jiří Mánek
Vydal: CPress, 2018
Strán: 32
ISBN: 9788026419051
HODNOTENIE  7/10
text     ★★★
ilustrácie  ★★☆
úprava    ★☆☆
extra    ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.