Októbrové novinky 2018

Októbrové novinky 2018

Predvianočná sezóna vrcholí. Vydavatelia sa činia a zaplavujú trh neuveriteľným množstvom titulov. Snažila som sa pozrieť na to najzaujímavejšie. Nech sa páči, máte z čoho vyberať.

Dôležité upozornenie: nie všetky knihy som čitala alebo videla. Niekedy som vyberala len na základe anotácií to, čo sa mi zdalo zaujímavé.
Článok obsahuje afiliátne odkazy.

od 0 rokov

Všetko do seba zapadá  (sk, cz)

Milá kniha pre najmenšie detičky. Čisté farby, nekomplikované tvary a zaujímavý hmatový prvok. Práve v tejto vekovej kategórii platí, že v jednoduchosti je krása.
Táto kniha podporuje deti v tom, aby sa nové slová učili zábavným a nevšedným spôsobom. Vyvýšené ilustrácie dokonale zapadajú do tvarov na nasledujúcej strane, čo umožňuje deťom objavovať predmety a slová pomocou hmatu. Dokonalý spôsob ako sa učiť a obohatiť si slovnú zásobu!

od 1 roka

Od hlavy po päty (sk, cz)

Vďaka vydavateľstvu Zelený kocúr tu máme nového Carleho. Teda kniha je už staršia, ale stále baví výborne. A rovno česky aj slovensky. Recenzia tu: kuk.
Od autora dnes už kultovej Nenásytnej húseničky vychádza interaktívna kniha, ktorá vyzýva deti, aby napodobňovali zvieratká. Krokodíly sa vlnia, slony dupocú, gorily trieskajú a žirafy skláňajú hlavy. ´Ty to dokážeš? Ja? Jasné!´ je heslom tejto akčnej obrázkovej knižky. Tak ako šlabikár učí deti písmenká a prvé slovíčka, táto kniha deťom pomocou hry predstavuje časti tela a jednoduché cvičenia. Vďaka tejto knižke budú so sebadôverou a radosťou postupovať od najjednoduchších pohybov až po tanec, gymnastiku a iné športové aktivity.
Od hlavy až po päty
Pripravený? Teraz ty!
Pohni kostrou raz-dva-tri!

Rok na venkově (cz)

Obľúbená séria obrázkových leporel. Zatiaľ len česky, ale za pár mesiacov bude aj v slovenčine.
Vítej na farmě rodiny Lístkových! Všichni tu mají plné ruce práce: maminka Jana, tatínek Petr i jejich tři děti — Šíma, Mája a František. Lístkovi pěstují zeleninu i ovoce a chovají zvířata: koně, krávu, ovce, prasata, krocany, slepice, husy a kachny. Dvanáct bohatě ilustrovaných dvoustran zachycuje, co se děje na farmě Lístkových v průběhu celého roku. Dozvíme se, jaké povinnosti mají děti a jaké dospělí, co obnáší práce na poli a u zvířat.

Matylda na houbách (cz)

Poketo vydáva miniknižočky pre deti od 2 rokov. Naša obľúbená je Alois popelářem. Táto je zatiaľ ich posledná.
Čtveřice kamarádů se společně vydává do lesa na houby: Matylda a Alois jsou nadšení a zkušení houbaři, Mai vyráží poprvé a učí se rozpoznat praváka od hořčáka a Kvido si raději užívá okamžitého požitku z borůvek. Příběh z podzimního lesa je doplněn malým atlasem hub pro začínající sběrače a sběračky hub.

od 3 rokov

Tajemství Černé skály (cz)

Novinka Albatrosu ma prekvapila. Od autora sme si obľúbili komiks Artur a zlaté lano. Táto je ale pre trochu menšie deti (od 4r)… aj keď určite ňou nepohrdnú ani staršie ročníky. Recenzia tu: kuk.
Kouzelně ilustrovaný příběh o moři a odvaze. Malou holčičku Eriku naprosto uchvátila legenda o Černé skále. Povídá se o ní, že je obrovitá, temná, špičatá a zničí každou loď, která se k ní přiblíží. Je to však opravdu tak? Erika se jednoho dne proplíží na palubu maminčiny lodi, aby se téhle záhadě podívala na zoubek…

Kde domov můj – Příběh hymny (cz)

Presne toto potrebujeme. Krásne knihy pre malé deti, ktoré nie sú len rozprávkami.
Česká hymna v podobě obrázkové knížky pro děti. V unikátní autorské publikaci Anety Františky Holasové se setkáte s broučkem Týlkem, který se vydá na pouť po českých krajích, aby našel to vůbec nejkrásnější místo. Zastaví se u vody, co hučí po lučinách, zaujmou ho i bory šumící po skalinách… A všude ho přesvědčují, že právě našel, co hledá. Týlek si ale nedá říct a putuje až do hlavního města. Teprve uprostřed noci na Vyšehradě zjistí, které místo v Česku je jeho srdci nejbližší. Knížku doplňuje pracovní sešit s úkoly, jež s českou hymnou a jejím vznikem souvisí.

Proč řve lev na leva – O dorozumívání mezi zvířaty (cz)

Náčných kníh so zaujímavou témou pre menšie deti nie je nikdy dosť. Petra Bartíková ako autorka, Jana K. Kudrnová ako ilustrátorka. Krásne čisté, skoro minimalistické spracovanie. Recenzia bude.
Němé tváře? Ale kdeže. Pusy se jim nezastaví! Naučte se porozumět řeči zvířat. V různých pohádkách člověk porozumí řeči zvířat jen díky nějakému kouzlu. Abrakadabra! A už ví, o čem si zrovna povídají včelky, ptáci i ryby. V některých příbězích si zvířata dokonce povídají s lidmi, jako by se nechumelilo. Vzpomeňte si třeba na Medvídka Pú a Kryštůfka Robina, jak dobře si rozuměli. Tohle ale není pohádka. Zjistěte, proč vlci nepotřebují telefony, kdo je nejukecanější tvor v moři nebo že si ptáci nezpívají jen tak pro nic za nic!

od 5 rokov

Takto vidím (sk)

Toto je jedna z must have sezóny. Prekvapenie z vydavateľstva Monokel. Od oceňovaných autorov vynikajúcej Vojna, ktorá zmenila Rondo.
Prekrásne ilustrovaná knižka o tom ako funguje zrak, čo to znamená vidieť, prečo existujú farby, ale aj o tom, že svet je krajší, keď sa naň nepozeráme len svojimi vlastnými očami. Jej autori Romana Romanyšyn a Andrij Lesiv vedia o čom hovoria: pod značkou Art Studio Agrafka spolu už niekoľko rokov tvoria vizuálne fascinujúce knihy, ktoré patria k najkrajším na svete. Svedčí o tom aj prestížne ocenenie Ragazzi award, ktoré si tvorcovia odniesli z Medzinárodného veľtrhu detských kníh v Bologni práve za knihu Takto vidím.

Šťastie je líška (sk)

Kniha o dôležitých veciach. Autorky sú z Litvy. Veľmi sa na ňu teším. Recenzia tu: kuk.
Žil raz vo veľkom meste chlapec, ktorý sa volal Jakub. On, ocko a mamička bývali v krásnom parku. Presnejšie, mali dom v strome, čo pamätal dávne časy.
Ocko prevážal ľudí a veci na oranžovej helikoptére, zatiaľ čo mamička doma robila hlinené vázy a kvetináče. Väčšinou boli oranžové.
Vždy po obede Jakub chodieval cez park do pekárne po čerstvé rožky. Jedného dňa sa v jeho živote objavila líška. A keď vám do života vstúpi líška – môže sa stať čokoľvek. Tento príbeh rozpráva o priateľstve a snoch. A tiež o tom, čo je veľmi dôležité pre každého z nás. Je to príbeh o šťastí.

Levou zadní (cz)

Frazeologizmy sú u náš obľúbená téma. Stále radi listujeme knihou Kdo jinému jámu kopá. Táto je pre trochu mladšie deti. Krásne ilustrovaná, frázy zasadené do príbehu. Dobrý nápad. Viac si prečítate tu: klik.
Hořeli jste někdy nedočkavostí? Dali jste si do trumpety? Šplouchá někomu na maják? Musíte už na kutě? Je něco na draka? Co znamenají tahle zvláštně znějící slovní spojení, kterým se odborně říká idiomy nebo frazémy, se dozvíte v této obrázkové knize pro zvídavé čtenáře. Poutavým příběhem vás provede bílý králík s černými oušky a jeho přátelé. A že se něco dozvíte, na to vemte jed!

Hanka a Adam (sk)

Súrodenecké vzťahy sú ozaj náment na román. Možno sa v tejto spoznajú aj tie vaše deti.
Bola raz jedna sestra s bratom, alebo, ak chcete, brat so sestrou: Hanka s Adamom či Adam s Hankou. Nezáleží na poradí, lebo tí dvaja boli ako jeden, jednoducho, najlepší kamaráti. Už vás počujem: čóóó? To je vylúčené! Súrodenci nemôžu byť najlepšími kamarátmi! Tak ako ani pes a mačka! Že nie? Tak ja Vám teda poviem, že môžu a ak mi neveríte, prečítajte si túto knižku o dvoch šibaloch, ktorí chcú byť stále dobrí, ale nakoniec to vypáli zakaždým inak.

Kto je Wilhelm? (sk)

Wilhelm je chlapec, ktorý sa rád zamýšľa nad veľkými životnými otázkami. Okrem iného ho zaujíma, kým skutočne je a čo vlastne človeku dá jeho vlastnú identitu. Postupne sa vypytuje všetkých dospelákov v rodine, ale hoci každý z nich prispeje svojím dielom celkového „obrazu“, nemá pocit, že by sa mu dostalo uspokojujúcej odpovede. Napriek tomu však vďaka starej mame pochopí, že jedného dňa snáď dospeje k porozumeniu, ktoré tak usilovne hľadá. Filozofická knižka zrozumiteľným, a predsa nie príliš zjednodušujúcim spôsobom sprevádza detského čitateľa myšlienkovým dobrodružstvom, ktoré je príťažlivé vo svojej bezprostrednosti – „Kto vlastne som?“ pýta sa Wilhelm a s ním aj čitateľ. A odpovede sú rovnako rôznorodé ako tí, ktorí ich poskytujú. Mozaika odlišných, často priam nesúrodých odpovedí, odkazujúcich na rôzne aspekty Wilhelmovho „životného príbehu“, tak vytvára prekvapujúco komplexný celok. Obrázkovú knižku citlivo dotvárajú ilustrácie Akina Duzakina, slovenskému čitateľovi známeho napríklad ilustráciami k filozofickým knižkám pre deti známeho nórskeho autora Josteina Gaardera. Jemné obrázky tlmených farieb príjemne dopĺňajú príbeh o hľadaní, dôležitosti otázok a vlastnej identite.

Domček na strome (sk)

Všetky deti snívajú o vlastnom tajnom domčeku, kde by mohli žiť po svojom, ďaleko od všetkých pravidiel a obmedzení. Takéto šťastie má Aglaja, ktorá žije na zázračnom strome spolu so svojou dospelou priateľkou Biankou a ďalšími členmi ich zvláštnej rodiny, ako lietajúci pes, hovoriaca mačka, mäsožravá rastlina a deti, ktoré hovoria vo veršoch. Na strome však žije aj starý hundroš pán Bruno, ktorý sa ich snaží odtiaľ vysrnadiť všemožnými spôsobmi. No jedného dňa nastane situácia, ktorú budú musieť spoločne vyriešiť. Podarí sa im spojiť sa a zachrániť ich nezvyčajný domov? Príbeh najvýznamnejšej súčasnej talianskej autorky pre deti ilustroval obľúbený Quentin Blake.

Fakt nechutná knižka o ľudskom tele (sk, cz)

Ja viem, je to nechutné. Ale sme to stále len my a naše ľudské telo. Všetko čo ste chceli vedieť, ale báli ste sa opýtať.
Akú farbu môžu mať hlieny? Koľkokrát za deň si prdneme? Je pravda, že niektorí ľudia používali moč ako ústnu vodu? Otvorte okienka, strhnite chrasty, vytiahnite skryté kartičky a objavte všetky skvelé fakty o prdoch, hlienoch, slinách, pote, vracaní a ďalších fakt nechutných, ale zato hustých veciach!

Keď mi ocko ukázal vesmír (sk)

Ďalšia z krásnych kníh o veľkých (aj malých) veciach. Recenziu nájdete tu: kuk.
Jedného dňa sa otec so synom vyberú za mesto, aby si pozreli vesmír. Kým sa otec nadchýna jeho majestátnosťou, syn obdivuje rastlinky, trávu, chrobáky… Aj keď má otec pocit, že jeho syn je ešte na pochopenie nekonečnosti príliš malý, nakoniec sa čosi naučí aj on: že náš vlastný vesmír je ešte dôležitejší, lebo ho tvoria veci, ktoré nás robia šťastnými a niekedy sú tie najdôležitejšie veci priamo pod naším nosom.

O čajke a kocúrovi, ktorý ju naučil lietať (sk)

Jedného dňa sa čajka vzdiali od svojho kŕdľa a omočí si krídla v ropnej škvrne. Z posledných síl doletí na balkón, kde sa na slnku vyhrieva tučný čierny kocúr. Keď znesie svoje posledné vajíčko, vymámi z neho tri sľuby: že vajíčko nezje, ale vysedí ho, až kým sa z neho nevyliahne malá čajka, že sa o ňu bude starať a keď príde čas, naučí ju lietať. Už prvé dva sľuby sú dosť ťažké, ale ten tretí priam nemožný! Podarí sa to? Krásny príbeh plný vtipných situácií, ktorý deti nenásilne vedie k uvedomeniu si skutočných hodnôt ako priateľstvo, plnenie sľubov, akceptovanie odlišnosti druhých a šetrný prístup k životnému prostrediu, bol preložený do mnohých jazykov a natočili podľa neho aj film.

Malá morská víla (sk)

Novinka od Buviku akurát do detských ručiek. Pôvodný Andersenov príbeh a prekrásne ilustrácie.
Malá morská víla je jednou z najkrajších Andersenových rozprávok. Dojemný tragický príbeh o láske malej morskej víly, ktorá sa veľmi chcela stať človekom, lebo sa zaľúbila do krásneho pozemského princa, a obetuje mu to najcennejšie, čo má, svoj hlas a svoj život.
Je to aj najmilšia rozprávka maliarky a ilustrátorky Maje Dusíkovej, ktorej ilustrácie robia z knihy malý šperk.

Mapovník aneb S pastelkou na cestě kolem světa (cz)

Zošit k mega populárnej knihe Mapy. Zatiaľ len česky.
Interaktivní sešit plný zábavných úkolů pro malé objevitele. Nakresli vlastní mapy a navrhni nové vlajky. Navštiv plovoucí trh v Thajsku, najdi cestu Minotaurovým labyrintem a připrav se na výstup na Mount Everest. Ozdob si po svém mexickou cukrovou lebku a vymysli svůj vzor kimona. Velkoformátový sešit obsahuje spoustu aktivit, hádanek a her. Každý list se dá pohodlně vytrhnout, takže můžete zadat kreativní úkoly celé rodině!

Husy divohusy (cz)

Len pre tie ilustrácie! Zaraďujem do svojej zbierky nevšedných kníh.
Stará ruská pohádka jako výtvarný skvost zpracovaný známou japonskou ilustrátorkou žijící v Praze. I když se o divokých husách tradovalo mnoho zlého a dokonce že kradou malé děti, tentokrát to nakonec dobře dopadlo. Japonská ilustrátorka Iku Dekune získala řadu mezinárodních ocenění.

Majstrík a Krasomilka (cz)

Zuzanu Csontosovú možno poznáte ako autorku kníh Víla Jazmínka a škriatok Vendelín alebo Jakub a čarovná kolobežka. Jej novinka je trochu škriatkovská. V českom preklade práve vychádza jej prvotina Nejmocnejší kouzlo. Recenziu nájdete tu: kuk.
Majstrík a Krasomilka sú rozprávkoví škriatkovia. Radi tvoria, vymýšľajú, pečú, varia, strihajú. .. A to všetko s obyčajnými deťmi! Vlastne, keby nebolo fantázie, ich svet a dokonca aj oni sami by sa scvrkli, až úplne vyparili. Tak to NIE! Vybrali sa teda hľadať pomoc do ľudského sveta. Deti, vezmime nožnice, papier, farbičky, pozbierajme kvetinky či gaštany a zachráňme kamarátov Majstríka a Krasomilku.

Mortina (sk, cz)

Tento formát kníh pre začínajúcich (alebo nie veľmi zdatných pokročilých) čitateľov začína byť veľmi populárny. Niečo ako Agus a príšerky. A to je veľmi dobre.
Mortina je síce dievčatko, ale je iná ako ostatné. Jej pleť nemá zvyčajnú ružovú farbu. Naopak, je úplne biela. Lepšie povedané, smrteľne bledá so sivozeleným nádychom. Mortina by chcela mať rovnako starých kamarátov, ale má prísny zákaz ukazovať sa ostatným deťom, lebo by sa jej mohli zľaknúť. Je totiž dievčatko – strašidlo!

Rok Sivka ohniváka (sk)

Na túto som veľmi zvedavá.
Najnovšia knižka Tone Revajovej Rok Sivka Ohniváka prináša príbeh malej Anny, ktorá sa v piatich rokoch sama naučila čítať a veľmi sa teší na školu. Odmietnu ju však zapísať, lebo šesť rokov má až v novembri. Dievčatko každý deň príde do školy a sadne si medzi prvákov. …a zakaždým ho pošlú domov. Čo myslíte, podarí sa malej Anne obmäkčiť srdce prísneho pána riaditeľa?

Planéta Zem – Ilustrovaný atlas (sk, cz)

Samozrejme v ponuke nájdete aj pár zemepisných kníh, atlasov na vyfarbenie. Tento sa mi vidí celkom fajn nekomplikovaný, práve pre deti od 5 rokov.
Chcete vedieť, kde žijú najväčšie veľryby? Do ktorého mora sa vlieva rieka Rýn a aká je dlhá rieka Dunaj? Spoznať najväčšie svetové gejzíry či driemajúce sopky? Tento bohato ilustrovaný atlas celej našej planéty vás povodí po všetkých kontinentoch, upozorní na historické i kultúrne zaujímavosti jednotlivých krajín, tradície ich obyvateľov, prírodné krásy i nerastné bohatstvo, najkrajšie stavby i najvyššie vrchy na svete. Kniha vás oboznámi s miestnou faunou i flórou, ale aj so spôsobom života ľudí na danom území. V knihe navyše ako bonus nájdete odkazy na webové stránky, kde si môžete svoje vedomosti rozšíriť.

Nemůžu usnout (cz)

„Klučičí“ knížka o truchlení, jemná něžná, poetická. Chlapeček, který nemůže v noci spát, nachází bezpečí v tátově náruči. Tehdy se odváží a ptá se na věci, které ho trápí. Spí ptáci v noci? A lišky? A co maminka, která umřela: kdy už se probudí a vrátí se domů? Táta a chlapec na noční procházce, otázky plné úzkosti, laskavé a jasné odpovědi jeho táty, jistota a klid pod hvězdami. To je nová kniha, která obohacuje naši produkci o jiný rozměr, jak obsahový, tak výtvarný.

Alenčin sen aneb Jak funguje mozek? (cz)

Je niečo, čo ma baví viac ako pekné náučné knihy? Jedine ak sú aj extra nápadité. Napríklad ako táto o fungovaní mozgu.
Knížka, ze které se ti zatočí hlava! Když Alenka spí, probouzejí se neurony. Popravdě řečeno, ony nikdy nespí, nanejvýš si někdy potřebují trochu odpočinout. Dnes v noci připravil mozek Alence neobyčejný sen, ve kterém jí bude vyprávět o tom, jak řídí celé tělo. Pojď snít s Alenkou a objevíš tolik úžasných věcí, až se ti bude tajit dech. Zábavná, bohatě ilustrovaná naučná kniha odhaluje dětem tajemství fungování mozku. Přináší spoustu informací, a přesto čtenáře nezahltí. Je názorná, srozumitelně a neobyčejně poutavě napsaná. A navíc je vtipná, takže ji děti (a rozhodně nejen ony!) budou číst jako napínavý dobrodružný příběh. Autor knihy Jerzy Vetulani byl nejen světově uznávaným odborníkem, ale také skvělým vypravěčem, který dokázal jednoduše a zábavně vysvětlit složité vědecké problémy. Alenčin sen je jeho jediná kniha určená dětským čtenářům.

Plnou parou vpred, Timmy! (sk)

Výtvarná lahôdka so zaujímavou históriou vzniku. Pre všetkých malých aj veľkých čitateľov.
Knihu Plnou parou vpred, Timmy! nakreslil v polovici päťdesiatych rokov minulého storočia Jim Downer a verše k obrázkom napísal slávny anglický básnik Ted Hughes. Kniha sa dlhý čas sa považovala za stratenú, ale roku 2008 sa ju podarilo objaviť v Hughesovej pozostalosti a vydať. Knihu predkladáme čitateľom ako faksimile nádherných pôvodných ilustrácií v preklade Jána Gavuru.
Timmy bol parník a vlečná loď, jagal sa ako gong, plavil sa po rieke, spod kolies hrala mu muzika. Zdravý bol, rybička, silnejší než Kráľ Kong, mal nový náter a drevo bez jediného červíka.
Takto sa začína podmanivý príbeh Timmyho, zabudnutého riečneho parníka, ktorý sa jedného dňa sa rozhodne utiecť zo zátoky a preskúmať šíre moria. Timmy má srdce na správnom mieste a chce pomáhať, no dlho akoby o jeho pomoc nikto nestál. Až kým mu osud do ceste nepriveje nádhernú plachetnicu, ktorú treba zachrániť z pazúrov hroznej búrky.

Vilém a porouchaný dědeček (cz)

Mít nejbláznivějšího dědu na světě dá jednomu pořádně zabrat! Každý si občas trochu vymýšlí. Vilémův děda to ale dělá pořád a navíc všemu, co říká, věří. Dostává tím vnuka do pěkných průšvihů. Snad má pravdu máma, když říká, že je děda porouchanej. Nebo ho možná normální svět nebaví, a utíká do toho svého, vybájeného. Ať už to je, jak chce, Vilém s tím musí něco udělat, nebo se z těch dědových kousků zblázní. Přibere tedy ještě do party dědečkova psychiatra, o němž si máma myslí, že není o moc míň porouchanej než děda, a bláznivé pátrání po ztraceném rozumu může začít.

Zelené báje (cz)

Nežné ilustrácie Anety Opekarové sme si doma obľúbili. Som zvedavá, ako sadnú k textom Petra Maděry. Recenziu si prečítate tu: kuk.
Co se stane, až na našem ostrově vykácejí všechny stromy? K čemu je na světě obyčejná moucha? A kde se vzala ta dvanáctihlavá Povodeň? Kniha básníka a původním povoláním krajinného ekologa Petra Maděry, autora dnes již kultovního atlasu hub pro děti Houbeles pictus, vám na tyto a možná ještě pozoruhodnější otázky odpoví prostřednictvím krále stromů, ducha místa, hada hospodáříčka, mladého Metoděje nebo jen obyčejné kapky. Přináší originální pohádkové příběhy, v nichž se snoubí krásná literatura s pochopením křehké rovnováhy ve světě přírody, jehož součástí jsme nikdy nepřestali být.

od 8 rokov

Dievčatko Momo a stratený čas (sk, cz)

Krásna rozprávka od autora Nekonečného príbehu. Na Slovensku vychádza s celkom novými ilustráciami. Viac o knihe si prečítate tu: klik.
Jedného dňa sa v ruinách za mestečkom zjaví dievčatko, ktoré žije samo, nevie nič o svojich rodičoch, ani koľko má rokov. Získa si veľa priateľov, pretože dokáže ľudí pozorne počúvať, a tak vyriešiť ich problémy. Jedného dňa sa v meste zjavia tajomní muži v sivom a presvedčia obyvateľov, aby si šporili čas a vkladali ho do ich banky s tým, že neskôr im ho vrátia aj s úrokmi. V skutočnosti čím viac času ušetria, tým menej ho majú. Dievčatko Momo však sivým mužom nepodľahne a rozhodne sa čas zachrániť. Podarí sa vďaka jej odvahe vrátiť ľuďom ukradnutý čas a stratenú schopnosť ho vnímať?

Ničnever (sk, cz)

Nad Morrigan Crowovou visí kliatba. Narodila sa v deň Zvečerenia, a preto ju obviňujú zo všetkého zlého, čo sa stalo, od krupobitia po infarkty. Čo je však najhoršie, podľa kliatby je odsúdená na záhubu a zomrie o polnoci po dovŕšení jedenásteho roku života. Kým Morrigan odovzdane čaká na svoj osud, objaví sa pozoruhodný neznámy muž Jupiter North. Unesie ju do tajného magického mesta zvaného Ničnever, čím ju zachráni pred prenasledovateľmi – tieňovými jazdcami a poľovníckymi psami z čierneho dymu. Morrigan sa ešte dozvie, že Jupiter si ju vybral ako uchádzačku o miesto v najprestížnejšej organizácii v meste – v Spolku výnimočných. Aby doň vstúpila, musí podstúpiť štyri ťažké a nebezpečné skúšky. Súperiť pritom bude so stovkami iných detí, pričom každé sa pýši extrémnym nadaním. Morrigan však žiaden talent nemá. Ak chce zostať v bezpečí Ničneveru, musí nájsť spôsob, ako uspieť. A to rýchlo. Inak jej nezostane nič iné, len opustiť mesto a čeliť neblahému osudu.

Kryštofe, hoď mi žlutou! (cz)

História a lego v jednej knihe? To chceme!
Znáte nějaké dítě, které by nemělo rádo lego? Školák Kryštof tráví prázdniny u babičky a dědy ve středověkém domku uprostřed starobylého Tábora. Když jej jednou dědeček vezme do muzea na výstavu lega, začnou se dít neuvěřitelné věci. Dědeček Jindřich je už zas dvanáctiletým klukem a spolu s Kryštofem a jeho kamarádkou Marikou se zapáleně účastní velké soutěže o nejoriginálnější stavbu z lega. Děda alias kluk Jindra jako velký fanda husitů navrhne, že by mohli vystavět obléhání města Tábora.

Profesor Astrokocour – Křížem krážem lidským tělem (cz)

Profesor Astrokocour toho vie veľa a rád sa podelí o vedomosti. Zabalené v ilustráciách s miernym retro nádychom to ani nevyzerá ako učenie, nie?
Fascinující putování lidským tělem od hlavy až k patě. Proč mají naše uši tak legrační tvar? K čemu kýcháme? Jak funguje imunitní systém? Na co jen nám kůže a proč máme dva druhy paměti? Lidské tělo je jedna z nejsložitějších věcí v celém vesmíru! Zvídavý profesor Astrokocour a celá jeho parta nás ve výpravné obrazové encyklopedii provedou všemi částmi lidského těla. Nová kniha z naučné série, z níž česky vyšel před rokem svazek HRANICE VESMÍRU, oceněný Zlatou stuhou České sekce IBBY. Dominic Walliman vystudoval ve Velké Británii fyziku a nyní se v kanadském Vancouveru věnuje programování kvantových počítačů. Vynikl jako znamenitý popularizátor přírodních věd pro děti a mládež. Ben Newman je držitelem řady cen za knižní ilustrace a komiksy, žije a pracuje v Londýně.

Mikuláš, Ježiško a iné komplikácie (sk)

Ak žijete v Košiciach, túto knihu určite odporúčam. Ale aj ostatnými! Medzi košickými pamiatkami sa tam odohráva totiž príbeh o spoznávaní samého seba a svojho vlastného strachu.
Košický Dóm svätej Alžbety je najvýchodnejšie položenou gotickou katedrálou. Okrem svojich nesporných architektonických a kultúrnych hodnôt má v sebe aj nesmiernu príťažlivosť a kto doň raz vstúpil, vracia sa tam znova a znova. Krásne ilustrovaná kniha (autora a ilustrátora v jednej osobe), využívajúca kombinovanú techniku akvarelu, perokresby či koláže, ponúka pohľad na osudy tejto výnimočne významnej stavby v podobe zrozumiteľnej jeho najmladším návštevníkom. Hlavným hrdinom príbehu je jedenásťročný Mikuláš, vďaka ktorému si uvedomíme aj dôležitosť medziľudských vzťahov a lásky medzi rodičmi a deťmi, ale aj lásky medzi priateľmi.

Liečimačka Malvína (sk)

Prečítajte si viac v recenzii: kuk.
Na statku uprostred prírody žije mačka Malvína, ktorá má zázračné schopnosti: dokáže liečiť svojím dotykom. Všetci – ľudia i zvieratká vyhľadávajú jej upokojujúcu spoločnosť. Jedného večera ju príde o pomoc pre svojho chorého synčeka poprosiť zajačica. Je tmavá noc a Liečimačke sa za snežnej búrky do hlbokého lesa vôbec nechce, nakoniec sa však prekoná a ide. Po ceste na ne striehnu rôzne nebezpečenstvá a musia čeliť aj zúrivému vlkovi. Nádherný príbeh fínskej autorky Tuula Pere o našich strachoch, ktoré zmiznú, až keď ich pomenujeme a odvážime sa im čeliť, zdôrazňuje láskavosť a silu dobrých skutkov.

Třicetiletá válka – Když žoldnéři táhli Evropou (cz)

Na prvý pohľad zaujímavá kombinácia komiksu a historickej knihy. Paráda! (Pre čitateľov od 10 rokov)
Třicetiletá válka začala jako náboženský konflikt, ve kterém bojovali evangelíci za svá práva proti katolíkům. Už od počátku se vedle náboženských sporů projevovaly i mocenské a politické zájmy. Země uzavíraly spojenectví a válčily spolu bez ohledu na vyznání jen proto, aby získaly větší moc. Tato válka znamenala pro Starý svět určitý předěl. Po skončení konfliktu začaly vznikat stálé armády, které oblékly jednotné uniformy. Předpokladem pro jejich zrod se staly centralizované státy, ve kterých byl ústřední postavou panovník. Formou vlády v těchto zemích byl absolutismus.
Třicetiletá válka se stala posledním velkým evropským konfliktem, který byl rozpoután z náboženských důvodů. V jejím závěru proběhl první mírový kongres v dějinách, který byl ukončen podepsáním vestfálského míru. Ze zničujícího konfliktu tehdy vyrostla moderní Evropa, která už nikdy neměla být stejná jako dříve.

Posledný dar zvuku (sk)

Kedysi dávno-pradávno, keď ešte neexistovala Zem, boli tu Zvuk a Hluk, ktorí vznikli spolu s vesmírom. A keď sa zrodili prvé hviezdy a galaxie, oni dvaja sa usídlili na modrej planéte. Zvuk putoval tou krásou a postupne ju začal zapĺňať rôznymi tónmi: zurčiaceho vodopádu, trilkujúcich vtákov, šumenia zelených stromov. Mal veľa práce, najmä odvtedy, keď sa na planéte zjavil človek. Kým on pracoval, Hluk sa len tak poflakoval. Jedného dňa sa však unavený Zvuk uložil na spánok a vtedy sa k moci dostal Hluk. Prečítajte si nevšedný príbeh mladej nadanej autorky a ilustrátorky Nikoly Aronovej o potrebe načúvať tichu okolo seba a v nás, ktorý v sebe nesie hlboké a aktuálne posolstvo.

Vtáčia legenda (sk)

Obľúbený Daniel Hevier a nemenej populárny ilustrátor Vladimír Král. Myslím, že ani netreba nič dodávať.
Dedka Stehlíka a jeho vnuka Martina Straku fascinuje vtáčí svet. Nečudo, veď majú vtáčie mená… Hádam aj preto si počas letu do Edinburghu krátia chvíľu tým, že o ňom vymýšľajú príbeh: príbeh o harpyi kráľovskej, orlovi, ktorý sa stane kráľom všetkých vtákov; o odvážnom kohútovi Pedrovi, ktorý proti nepriateľskej líške zmobilizuje slepačiu armádu… a o podmanivej sile rozprávania, ktoré sa stane legendou.

Stratený kráľ (sk)

Práve držíte v rukách jeden veľký rozprávkový príbeh.
Má všetko, čo patrí k rozprávke: dobrodružný dej, boj dobra a zla, kamarátske vzťahy aj veľkú lásku. A vyniká ešte niečím! Okrem napínavých zvratov a tajomstva ponúka dieťaťu hru, v ktorej sa rozhoduje, ako bude pokračovať v čítaní. Samo si vyberie, čo sa prihodí synovi strateného kráľa, ako sa odohrá súboj medzi zelenými a stromovými škriatkami a čo urobia kráľovná Marlena i princezná Snežienka.
Hoci rozprávka povodí dieťa tromi rozličnými cestami, pričom každá z nich bude iná, určite ho na svojom konci nesklame.

Tajemství Oblázkové hory (cz)

Fantasy z pera českej autorky Báry Dočkalové.
Blíží se první den prázdnin a s ním velká zkouška. Dva nejmladší členové party, Krisa a Prcek, mají prokázat, že je na ně spoleh. Když to zvládnou, stanou se konečně součástí Gangu. A hlavně – bude jim svěřeno velké tajemství. Oba jsou na zkoušku dobře připraveni. Jenže v poslední den školy se v parku setkají s podivnou postavou a události naberou úplně jiný směr. A tak se musí vydat na dobrodružnou cestu, během níž se utkají s nástrahami neznámé země i těmi, které mají v sobě. Podaří se jim přemoci temnotu?

Deň, keď som zmenil svet (sk)

A keď tu máme fantasy, môžeme si dať rovno sci-fi. Alebo nie?
Najprv to vyzerá ako najhorší deň v jeho živote, a napokon sa zmení na to najbláznivejšie dobrodružstvo. Ján Mrkvička, chlapec s obyčajným menom, sa práve chystá na neobyčajnú cestu – nasadá do veľmi nevšednej vesmírnej lode a mieri do minulosti. Stretne tu postupne niekoľko veľkých osobností svetovej vedy, umenia aj politiky, a ktovie, možno ho čaká aj prekvapivá lekcia o tom, čo je v živote naozaj dôležité…

Animálium (sk, cz)

Konečne máme aj slovenský preklad. A rovno aj Botanikum, ak by vám bolo málo.
Zem je zatiaľ jediná planéta, o ktorej vieme, že je na nej život. O túto planétu sa delíme s približne 2 miliónmi ďalších živočíšnych druhov – a to sú len tie, ktoré sú známe a pomenované. Áno, my ľudia patríme tiež k živočíšnym druhom, podobne ako mucha, medúza alebo žirafa. Kniha Animálium zobrazuje skutočné zvieratá, ktoré žili alebo žijú na Zemi, a dozviete sa, ako sa vyvíjali, pričom u niektorých dokonca nazriete do ich tela či objavíte rozmanité biotopy, v ktorých žijú. Vstúpte do Animália a preskúmajte ríšu zvierat v celej jej nádhere!

Panorama vlajek světa (cz)

Vlajky sú jedna z tých obsesií, ktoré niektoré deti chytia a nepustia. Ak máte doma dieťa milujúce zemepis, táto rozkladacia kniha ho bude isto baviť.
Přemýšlel jsi někdy nad tím, jak vlastně vznikly vlajky a zda je jejich podoba volena náhodně? Proč jsou některé vlajky jednoduché a jiné tvoří mnoho drobných detailů? Jakou roli na nich hrají barvy a co symbolizují pruhy, hvězdy či kříže? Existují nějaká pravidla pro užívání vlajek a kdy je vlajka vyvěšena na půl žerdi? Vydej se s námi objevovat fascinující svět vlajek.

niečo pre starších

Počúvaj nôž (Nespútaný chaos 1) (sk, cz)

Patrick Ness je výborný autor. Píše knihy, ktoré bavia nielen teenegerov, ale aj dospelých.
Prvý diel napínavej dystopickej trilógie od oceňovaného autora Patricka Nessa, ktorý si získal priazeň čitateľov po celom svete.
Predstavte si, že žijete v Prentissove – meste, kde každý dokáže počuť vaše myšlienky. Predstavte si, že ste ustavične ponorení do otravného myšlienkového mraku – Šumu, ktorý spája mysle všetkých obyvateľov mesta a nikdy vás nenechá na pokoji. Pre Todda je to realita, no práve keď už odpočítava dni do trinástych narodenín, objaví niečo nemožné – miesto, kde žiaden Šum nie je. Todd tak zároveň nechtiac prenikne k tajomstvám, ktoré mali ostať navždy ukryté, a musí sa aj so svojím verným psom vydať na útek, aby si zachránil holý život. Ako však uniknúť prenasledovateľom, keď vďaka Šumu dokážu počuť každú vašu myšlienku?Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.