100 dětí

100 dětí

Kniha 100 dětí s podtitulom Jak se nám žije ve světě je tu pre všetky zvedavé deti a ich rodičov. Ponúka komplexný obraz súčasného sveta tak, aby mu ľahko porozumeli aj deti.

Predstavte si, že celý náš svet reprezentuje jedna malá dedinka. V tejto dedinke žije presne 100 detí. Ako by vyzerali, aby to štatisticky zodpovedalo skutočnému svetu? Aké by boli ich zvyky, čo by mali a čo nie, v akých podmienkach by žili? Presne to vám vysvetlí kniha 100 dětí.

Jednotlivé štatistické údaje sú rozdelené na niekoľko celkov. Aké je rodinné zázemie detí, kde a ako žijú, ako trávia voný čas, čísla týkajúce sa zdravotného stavu alebo aj to, ako a či sa deti učia v školách. Závažnosť faktov (chudoba, násilie, bezpečie) je trošku vyvážená milými a občas aj humornými kapitolami (poznajú deti Mickeyho, majú psa či hrajú futbal). Autorovi sa výborne darí náročné témy prezentovať primerane detskému čitateľovi. Hoci hovorí o ťažkých veciach, snaží sa ponúknuť nádej na lepšiu budúcnosť. Často spomína organizácie, ktoré svojou prácou menia súčasný stav k lepšiemu. Či už je to tehotenstvo, utečenci alebo očkovanie.

Autor Christoph Drösser aj ilustrátorka Nora Coenenberg sú pôvodne z Nemecka. Vydavateľstvo Portál a prekladateľka Viola Somogyi však prirovnania z originálneho nemeckého prostredia občas upravuje na české reálie, čo sa nám hodí.

Texty sprevádzajú jednoduché ilustrácie. Ale páči sa nám aj celkové grafické spracovanie knihy. Čísla v názvoch kapitol sú hneď znázornené farebnými bodkami. To výborne pomáha ľahšiemu porozumeniu.

Celkovo je 100 dětí výborná kniha, ak sa chcete niečo dozvedieť o skutočnom svete. Odporúčame pre decká od 8 do 14 rokov.
Pokiaľ s knihou budete pracovať, dajte si pozor na zovšeobecňovanie. Nie každý v našom najbližšom okolí je na tom rovnako. To isté platí aj pre deti v Afrike (obľúbený „ačohentizmus“ našich rodičov). Hoci je to snáď každému jasné, nezaškodí si to občas pripomenúť. Nakoniec, píše to aj sám autor.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Porál.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.

POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: 100 dětí
Text: Christoph Drösser
Ilustrácie: Nora Coenenberg
Preklad: Viola Somogyi
Vydal: Portál, 2023
Strán: 104
ISBN: 9788026220688
HODNOTENIE   9/10 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.