O panáčkovi

O panáčkovi

O panáčkovi je malá knižočka zo série Mikroliška malého českého vydavateľstva Bežíliška. Už som písala o Kolale petřínské, tiež od Jany Šrámkové. V týždni O bábätkách nášho projektu Prečítané leto sme si s deťmi spomenuli aj na túto miminkovskú knižku.

Maminka v knižke svojmu synovi rozpráva pred spaním jeho obľúbenú pohádku O panáčkovi. Tem bol najskôr fazuľkou a rybyčkou v maminom brušku, potom žemlou zabalenou v perinke a nakoniec panáčikom, ktorý vykukoval mamke cez ramená. Potom začal behať po vonku a mama naňho volala z okna, aby si zapol bundu. Chlapec sa ale dožaduje pokračovania. Ako to s tým panáčkom skončilo? Nuž, vyrástol z neho veľký pán, ktorý pije kávu a je väčší ako mamka s tatinom.

Eh, nebudem vám klamať, veľmi ma príbeh dojíma. Neviem, ako to autorka robí, ale dokáže v rodičoch vyvolať tie správne pocity. Takže konverzácia v závere knihy by sa pokojne po čítaní mohla odohrávať aj u vás doma.

– A mami, to je smutný konec?
– Není, zavrtí honem maminka hlavou. Proč myslíš?
– Protože sa tak tváříš.
– Tak já už nebudu. A teď honem spi.

Knihu som teraz čítala s mladším potomkom. Staršia dcéra išla okolo a začala sa usmievať. Spomenula si, ako sme ju pred pár rokmi čítali jej. Aj ona už je o kus väčší panáčik a zdá sa, že si to uvedomuje. Keď mala okolo troch-štyroch rokov, tiež ju príbeh veľmi bavil. Vedela, že tá tajomná bytosť, ktorá vyrástla mame v brušku a narodila sa, je chlapec z príbehu. A najviac sa jej páčilo, že aj keď rodičia nevedeli presne čo to je, nadovšetko to milovali.

POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: O panáčkovi 
Text: Jana Šrámková
Ilustrácie: Anna Mastníková
Vydal: Bežíliška, 2014
Strán: 18
ISBN: 9788086471501
HODNOTENIE   8/10 
text ★★★
ilustrácie ★★☆
úprava ★★☆
extra ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.