Holčička a déšť

Holčička a déšť

Albatros oslavuje tento rok 70te výročie vzniku. Je to veru úctyhodný vek. Pre nás čitateľov si pripravilo vydavateľstvo nádherný darček. Vytiahlo z archívu pár kníh a nechalo ich znova vydať. Jednou z nich je aj táto smaragdová kráska.

Holčička a déšť je poetický príbeh s nádhernými ilustráciami. Kniha rozpráva o hre dievčatka a letného dažďa. Pri čítaní na vás daždivá atmosféra ľahko vtiahne do príbehu. Jan Kudláček je pán maliar. Veľmi ľahko poznáte, akú náladu práve dážď má. Na začiatku hravý a dúhový, postupne čím ďalej tmavší. Z veselého mrholenia je zrazu smutný sivý dážď. Keď sa dievčatko znova objaví, dáždik je dokonca zelený. Na koniec si dievčatko aj dážď spolu vyčarujú kvapky všetkých farieb.

Text Mileny Lukešovej v ničom nezaostáva. Pár viet stačí, aby vedela vyskladať etudu o priateľstve a detskom fantazijnom svete. Dievčatko s dažďom si v hre skvele rozumejú. Tak, ako to dokážu len deti.

„Déšť je hodný.
Je jenom mokrý,
žabátko, víš?
Já ho mám ráda.“

Prší šťastně a tichounce.

Špeciálne oceňujem úpravu knihy. Albatros svoju oslavnú edíciu zobral skutočne v retro štýle. Papier, obálka, všetko dýcha nostalgiou.
Napriek tomu dokáže kniha osloviť aj dnešné detské publikum. Je možno pravda, že deti sú dnes zvyknuté na jednoznačnejšie spracovania (textu aj obrazu). Ale stále sa nájde dosť (aj súčastných populárnych) kníh, ktoré sú práve takéto. Treba sa na ne pozerať ako na umenie a vnímať ich cez pocity. Vlastne to vidím aj na svojich vlastných deťoch. Milujú zábavné Pastelky, ale opakovane sa tiež vracajú ku knihám ako Ptáček a lev, Pravidla léta či práve Holčička a déšť. Niečo v nich asi vidia. Niečo, čo ich neprestáva fascinovať.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu  Albatros.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Holčička a déšť 
Text: Milena Lukešová
Ilustrácie: Jan Kudláček
Vydal: Albatros, 2019
Strán: 32
ISBN: 9788000054278
HODNOTENIE   10/10 
text ★★★
ilustrácie ★★★
úprava ★★★
extra ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.