Planéta Zem sa usmieva

Planéta Zem sa usmieva

Zero waste, alebo život bez odpadu je veľký trend. Asi by som mala povedať, že nevyhnutný. Konzumný spôsob života, ktorý veľká časť sveta viedla si totiž začal pýtať svoju daň. Preto sa mnohí z nás rozhodli, že zmenia svoj život tak, aby sme zbytočne nezaťažovali našu planétu. Otázka často je, čo presne znamená to „zbytočne“.

Možno ste si už svoju vlastnú cestu našli. Možno nie úplne viete, ako svoj bezodpadový spôsob žitia vysvetliť deťom. Dnes na trhu nájdete množstvo kníh, ktoré na zničené životné prostredie poukazujú. Informácie o ekologickej zodpovednosti nájdete takmer v každen novšej knihe o prírode. S menšími deťmi môžete čítať Grétu, s väčšími Největší přání alebo aj Na kraji lesa. Všetky tieto knihy na problémy poukazujú. Ale väčšinou neponúkajú konkrétne riešenia.

Našťastie tu máme Danku Moderdovskú, ktorá sa rozhodla nám rodičom pomôcť. Viem, že najlepšou motiváciou pre deti je náš dospelácky príklad. Ale dobrá kniha vie deti tiež zaujať a mnoho vysvetliť.

V knihe Planéta Zem sa usmieva nájdete päť príbehov zo života rodiny Zelenkovcov. Rozprávačkou je samotná planéta Zem. Tá je smutná, keď vidí všade toľko odpadkov. Zelenkovci sú ale jej kamaráti. Podstatné pre malých aj veľkých čitateľov je fakt, že všetko čo robia je veľmi jednoduché. Nezoberú si plastovú slamku, do obchodu si vezmú textilné vrecúško alebo triedia odpad či kompostujú. Ono je to ozaj vcelku ľahké, zachraňovať planétu. Len si treba uvedomovať dôsledky našich činov a zbaviť sa pohodlných návykov.

Oceňujem, že príbehy sú veľmi pozitívne ladené. Žiadne pocity viny, len pozitívny príklad aj s vysvetlením. Toto je dosť dôležité ak chcete, aby si vaše dieťa lekcie z knihy aj odnieslo. Milý príbeh zanechá hlbšiu stopu ako prázdne mravoučné kázanie.
Texty sú teda prekvapivo príjemné. Žiadne dramatické zápletky alebo zložitá fabulácia. Ale aj epizódka o doma zabudnutých vrecúškach, po ktoré sa treba vrátiť spred bytovky, dokáže výborne zaujať. Deti v určitom veku majú veľmi radi takéto skutočné príbehy zo života. Rozprávajúca planéta samozrejme príliš realistická nie je, ale je to fajný emotívny prvok, ktorý jednotlivé príbehy pekne spája.
Jediné, čo by som vytkla je trochu neučesaný štýl a veľa zdrobnenín, ktoré ja osobne nemám rada. Ale to sa dá ľahko odpustiť (tak ako faktická chybička v príbehu, ktorú si možno tiež všimnete, ak sú vaše deti skúsení triediči).

Knihu ilustrovala Sofia Siváková. Kolážové obrázky sa k téme skvelo hodia. Neviem síce, či to bol zámer, ale vyšlo to dobre. Aj celková grafická úprava je fajn. Nič extra, ale dobre sa na to pozerá. Bonusom je, že kniha je vytlačená na recyklovanom papieri.

Ak sa aj vy chcete správať zodpovedne k budúcnosti nás všetkých a hlavne, ak to chcete naučiť aj svoje malé deti, neváhajte a siahnite po tejto knižočke. Možno sa hodí práve vám. Odporúčam pre deti od 3 do 7 rokov.
Kniha je na našom trhu nevšedným počinom a som rada, že sa autorka rozhodla nám ju priniesť. Verím, že ju využijú mnohí rodičia.

Za knihu ďakujem autorke Dane Moderdovksej.

POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Planéte Zem sa usmieva 
Text: Danka Moderdovská
Ilustrácie: Sofia Siváková
Vydal: Dana Moderdovská, 2019
Strán: 26
ISBN: 9788057007531
HODNOTENIE   7/10 
text ★★☆
ilustrácie ★★☆
úprava ★★☆
extra ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.