Kůzlátka / Kozliatka

Kůzlátka / Kozliatka

Ani neviem, prečo túto knihu nemáme doma v slovenčine. Počula som o nej veľa dobrého, ale nejakou náhodou nás míňala. Teraz ju máme požičanú z brnenskej knižnice. A je to veru láska na prvé prečítanie.

V knihe nájdete dve rozprávky: o kozliatka poslušných aj neposlušných. Tú o neposlušných napísala Mária Rázusová-Martáková a je to presne tá klasická rozprávka, ktorú všetci dobre poznáme. Kozliatka ostanú doma samé, nechajú sa oklamať vlkom a ten ich zožerie. Našťastie mu mama koza ukáže, čoho je rozzúrená matka schopná. Vlkovi rozpára brucho a všetky kozliatka odtiaľ vyskáču živé a zdravé.
Okrem poučenia, že treba mamku poslúchať, nájdete v príbehu aj pesničku, opakovanie a tradičné stupňovanie deja. Jazyk je ale svieži a príbehu nechýba ani vtip. Takže sa číta veľmi dobre.

Poslušné kozliatka Jaroslavy Blažkovej majú tiež rovnaké klasické prvky: pesnička, opakovanie… Len to poučenie na záver je trošku iné. Poučí sa totiž samotný vlk. Príbeh je trochu zmodernizovaný. Kozliatka sú tri a mamka musí do práce. Vlk kozliatka nezožerie, radšej sa zamestná a na jedlo si zarobí. Pre útlocitných rodičov – bruchá sa tiež nepárajú. Mimochodom, oceňujem vydavateľstvo Portál, že aj v českom preklade ostali slovenské mestá.  Srandy si teda v tejto verzii užijete podstatne viac. Pampúchovi sa najviac páčilo vlkovo komolenie pesničiek. Netreba asi dodávať, že práve táto časť je u detí obľúbenejšia.

Kniha je v slovenskom vydavateľstve Buvik naozajstným hitom. Nemalú zásluhu na ich úspechu majú nepochybne fantastické ilustrácie oceňovaného Vladimíra Krála. Jeho diela sú ľahko rozpoznateľné (určite ho poznáte z Vianočného mystéria). Dovolím si tvrdiť, že je to umenie pre deti v tej najprístupnejšej forme. V prvej časti sa drží zemitých, akoby „klasických“ farieb. Vlk je tu hrozivý a kozliatka nevinne bielo-modré. V tej druhej ale používa viac veselších farieb, kopu ružovej a sviežej modrej. Aj vlk sa síce snaží byť ramenatý zloduch, ale na prvý pohľad je jasné, že je skôr smiešny. Postavy sú mierne štylizované, ale stále ľahko rozpoznateľné. Technika, výber fariet a hlavne kompozícia je ale niečo iné. Moja obľúbená je dvojstrana s vlkom načúvajúcim pod maličkým okienkom. To už totiž nie je tuctový obrázok v detskej knihe. Toto je umelecká ilustrácia.

Ak vám v knižnici chýbajú klasické rozprávky, ktoré sú nielen zábavné, ale dokonca aj krásne spracované, určite odporúčam túto buvikovskú sériu dvoj-rozprávok. Okrem Kozliatok v nej nájdete aj Ako šlo vajce na vandrovku / Tri prasiatka a najnovšia aj Janko Hraško / O Janíčkovi. Vhodné pre deti od 4 do 7 rokov.

 

 

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK , NA MARTINUS.CZ  (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Kůzlátka / Kozliatka
Text: Jaroslava Blažková, Mária Rázusová-Martáková
Ilustrácie: Vladimír Král
Preklad (český jazyk): Michaela Škultéty
Vydal: Portál, 2016 / Buvik, 2013
Strán: 48
ISBN: 9788026210450 / 9788081240416
HODNOTENIE  10/10
text     ★★★
ilustrácie  ★★★
úprava    ★★★
extra    ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.