Levou zadní

Levou zadní

Pamätáte si, ako ste sa naučili význam nejakého porekadla alebo príslovia či frazémy? Ja veru nie. Tak nejak som ich musela pochytiť cestou. Z rozhovorov, telky, kníh. Teraz si vaše deti môžu o frazeologizmoch prečítať aj v knihe Levou zadní.

Hlavným hrdinom príbehu je malý králik Bobeš. Ten žije na piesočnej pláži ostrova so svojim otcom. Už ho nebaví jesť len piesok a ihličie, preto sa rozhodne vydať na dobrodružnú cestu. Bobešove skutočné meno je totiž Lancelot. S takým rytierskym menom predsa nemôže sedieť doma za pecou. Stratáva medveďa-vegetariána, ktorému pomôže oslobodiť zo zajatia v aquaparku kosatku. Po spoločnom dobrodružstve sa vracia domov ako hrdina. S novými priateľmi a plnou náručou sladkej mrkvičky.

Príbeh je to vskutku dobrodružný, nájdete v ňom odvážne rozhodnutia, riskantné činy aj priateľstvo. Všetko, čo má dobrý príbeh obsahovať. Celý text je napísaný ručne, veľkým tlačeným písmom. Na každej strane nájdete jednu alebo dve ustálené frázy, ktoré sú pod textom vysvetlené. Napríklad „je v tom háček“, „vzít na to jed“, „je to na draka“, či naše obľúbené „věšet bulíky na nos“. Význam je celkom zrozumiteľne vysvetlený. Až na pár výrazov, ktoré autorka vysvetluje pomocou ďalších frazeologizmov („natáhnout bačkory – zemřít, odejít do věčnýc lovišť, konec života“ a „polykat andělíčky – topit se, skoro vidět světlo na konic tunelu“).

Kniha je plná krásnych ilustrácií, ktoré dobre pomáhajú príbehu posúvať sa. Občas trochu dovysvetľujú dej, zasadia do perspektívy. Špeciálne sa nám doma páčia drobné obrázky k jednotlivým frázémam, kde je táto nakreslená doslovne.

Levou zadní je druhou autorskou knihou Mariany Tutschovej. Ak sa vám takéto netradičné rozprávanie a hranie so slovami páči, odporúčam knihu pre decká od 4 do 9 rokov. Väčšinu detí totiž takéto hranie fascinuje a príde im smiešny práve kontrast medzi významom a doslovnosťou. Ak by sa chceli dozvedieť viac, môžete sa pozrieť aj na knihy Kdo jinému jámu kopáKdo se směje naposled…

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Levou zadní
Text / Ilustrácie: Mariana Tutschová
Vydal: Labyrint, 2018
Strán: 64
ISBN: 9788086803470
HODNOTENIE  9/10
text     ★★☆
ilustrácie  ★★★
úprava    ★★★
extra    ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.