Marcové novinky 2019

Marcové novinky 2019

Marec mesiac knihy? Tak sa mi vidí, že každý mesiac v roku vychádza veľa krásnych a zaujímavých kníh. Tento marec 2019 je ale pre mňa špeciálny. Priniesol totiž knihu, na ktorej vydaní som sa podieľala. Poviem vám, je to dobrodružstvo. Teším sa, že som mohla byť jeho súčasťou. A ešte viac sa tešíme, keď sa vám Marta a Jonatán budú páčiť tak, ako nám v Čítajme si spolu.

Dôležité upozornenie: nie všetky knihy som čítala alebo videla. Niekedy som vyberala len na základe anotácií to, čo sa mi zdalo zaujímavé.
Článok obsahuje afiliátne odkazy.

od 1 roka

Marta a Jonatán (sk)

Prvá kniha Petra Horáčka v slovenčine! Je to naša srdcovka, preto sme ju v OZ Čítajme si spolu vydali. Jednoduchý príbeh sa bude páčiť deťom od 2 do 6 rokov.
Veľká obrázková kniha o Marte a Jonatánovi, dvoch osamelých dážďovkách, a o hruške, ktorá medzi nich nečakane spadla. Pustia sa do nej každý zo svojej strany – a tam sa to začne zamotávať. Toto je knižka o delení sa s ostatnými a zároveň o tom, že občas prichádza úplne inak ako by sme si predstavovali. Bude vám chutiť!

Sú toto moje uši? (sk, cz)

Najmenšie deti milujú dotykové prvky v knihách. Leporelá z tejto ušatej série majú roztomilé plyšové ušká. Recenziu nájdete tu: kuk.
Rozkošná kniha, ktorá naučí vašich najmenších objavovať zvieratká pomocou mäkkých uší, ktoré sú pripevnené na vrchu každej knihy. Otázky a zvieracie zvuky pomáhajú deťom v objavovaní a odhaľujú hrdých majiteľov týchto uší na poslednej dvojstrane. Táto kniha stimuluje vizuálne vnímanie detí, ich logické myslenie a slovnú zásobu.

Pozor, jede vláček! (sk, cz)

Ďalšie priestorové leporelo od Kubaštu. Tie nás asi nikdy neomrzia. Zatiaľ len česky (dúfam, že čoskoro aj slovensky). Celá séria je veľmi vydarená.
Nastupovat! Malý strojvůdce zazvonil na zvonek. Držte si klobouky, na železniční trať právě vjíždí vláček s pohádkovými bytostmi. Hned za lokomotivou sedí pejsek s kočičkou. A za nimi v modrém vagónku salutuje vojáček. Slavný mořeplavec nastoupil do vlaku na poslední chvíli. Kampak asi jede? Přečtěte si další, tentokrát poněkud netradiční trojrozměrnou knihu slavného výtvarníka Vojtěcha Kubašty, jehož práci dodnes obdivuje celý svět. V češtině vychází vůbec poprvé!

Velká knížka HASIČI pro malé vypravěče (cz)

Hľadacie leporelá sú vždy dobrý nápad. Toto o hasičoch sa nám veľmi pozdáva.
Hóří, hóří, hóří! Pozor – právě byl nahlášen požár a hasiči vyrážejí do akce! Řítí se se zapnutou houkačkou k hořícímu domu. Rychle připravit dlouhý hasičský žebřík a stříkačky a hasíme! Je třeba vyprostit z plamenů nešťastníky, kteří nestačili včas utéct před ohněm. Hasiči ale nepomáhají jen při požárech. Poradí si i při záplavách, přijedou pochytat uprchlá zvířátka, odklidit vyvrácený strom nebo asistovat při dopravní nehodě. A během zábavného odpoledne si mohou jejich práci vyzkoušet i děti! Detailní ilustrace v další z řady velkých obrázkových knih seznámí malé čtenáře s rozmanitou prací hasiče i životem na stanici. Stačí se jen ponořit do barevného světa obrázků a pozorně sledovat…

Básnička ti pomôže (sk, cz)

Naša milovaná kniha básničiek pomocníčok sa konečne dočkala nových šiat. Ilustrácie Majky Nerádovej jej veľmi pristanú. Recenziu staršej verzie nájdete tu: kuk.
Básnik Daniel Hevier a ilustrátorka Mária Nerádová sú autormi neobyčajnej „pomáhacej“ knižky pre deti predškolského veku. Pomocou veselých básničiek deti spolu s rodičmi hravo zvládnu nácvik každodenných povinností, od prebudenia po zaspávanie: umývanie rúk, obliekanie, čistenie zúbkov, zapínanie gombíkov, šnurovanie, užívanie lieku. Vďaka láskavým a vtipným riekankám sa z každej povinnosti stane obľúbená hra.od 3 rokov

O myšce, která se nebála (cz)

Čím viac Horáčkových kníh, tým lepšie. Táto o myške je novinka v češtine.
Jednoho rána se myška rozhodla, že půjde do lesa na průzkum. „Ničeho se neleknu,“ řekla ostatním zvířátkům. A opravdu, ani vlk, ani medvěd, a dokonce ani los ji nevystrašili. Jak to ale dopadlo, když v lesním domečku našla malé, bílé, chlupaté… koťátko?


Malý Macko (sk)

Autorkou série detských kníh o malom medvedíkovi, ktorých sa predalo viac ako 6 miliónov kópií po celom svete, je Else Holmelund Minarik (1920 – 2012). Tento klasický príbeh (napísaný v roku 1957) je príťažlivý a milovaný detskými čitateľmi dnes ako aj vtedy. Malý Macko je očarujúce mláďa s dobrými úmyslami, ktoré sú prirodzene poznačené jeho nedostatkom skúseností. Svet macka je dobrácky, blízky a bezpečný, v jeho strede je mama medvedica. V jednoduchých príbehoch autorka vykresľuje kľúčové charakteristiky životov malých detí: potreby aj vyššiu bezpečnosť a nezávislosť, význam rodiny a potreba priateľov. Jemné a krásne ilustrácie Maurice Sendaka zachycujú teplo príbehov a tiež udržujú jemnú rovnováhu medzi „skutočným“ a rozprávkovým svetom.

>Velké čištění zubů v ZOO (sk,cz)

Kniha, ktorá má pomôcť pri čistení zúbkov. Slovenský preklad bude určite za pár mesiacov.
Veselý příběh, díky němuž se pasta a kartáček stanou oblíbenými kamarády vašich dětí! Zvířátka se rozhodla, že si přestanou čistit zuby, a tak se kolem zoo šíří nepěkný puch. S tím se musí něco udělat – rozhodne ředitel Alfréd Prudký a vyšle ježka Ignáce na životní misi. S pastou na zádech a odvahou v srdci se Ignác vydává do výšky za paní žirafou, do hloubky ke žraločím zubům i do střežené klece ke králi zvířat lvovi. Během své mise zjišťuje, že čištění zubů je nejen zábava, ale taky pořádné dobrodružství.od 5 rokov

Môžu superhrdinovia nosiť okuliare? (sk)

Kniha, ktorá hovorí o tom, akí sú ľudia rôzni nám na Slovensku rozhodne chýbala. Príbehy reálnych detí (žiadne zvieratká) majú veľkú šancu osloviť všetky deti bez rozdielu. Klobúk dole a veľká vďaka vydavateľstvu E.J. Publishing. Pre decká tak od 4 rokov.
Neobyčajne obyčajné príbehy malého Miška, jeho rodiny a kamošov. Hlavný hrdina tejto knižky zvedavo a bez prestávky objavuje rozmanitosť sveta okolo seba. Počas jedného roka zažije kopu nečakaných stretnutí a ocitne sa v úplne nových situáciách. Zoznámi sa s ľuďmi, akých dovtedy nestretol, alebo tých známych uvidí v novom svetle. Postupne zisťuje, že svet, v ktorom žije, je ešte rôznorodejší a krajší, než si doteraz myslel.

Dobrodružstvá pavúka Vinca (sk, cz)

Pavúk Čenda a iné knihy Pavla Čelcha sú aj u nás veľmi obľúbené. Konečne máme nejakú jeho knihu aj slovensky.
Pavúk Vinco a jeho kamarátka drevená kukučka spolu žijú v starom opustenom dome. Jedného dňa však zabehnutý poriadok naruší zlodej a následne aj lopaty buldozérov, ktoré začnú dom búrať. Všetko zlé býva na niečo dobré. Vincov útek z bezpečia starých hodín do stredu neznámeho lesa mu možno prinesie nové dobrodružstvá, príhody a priateľov.

Nezvyčajné priateľstvá vo svete rastlín a zvierat (sk, cz)

Emilii Dziubak sa nedá odolať. Jej ilustrácie sú čarovné. Prečítajte si viac tu: kuk.
Kocúrovi Homérovi chýba ozajstný priateľ, a tak sa vydá do sveta hľadať ho. Najprv sa však musí zamyslieť, čo je v priateľstve najdôležitejšie. Vzájomná pomoc, nezištnosť alebo vernosť? Počas putovania stretáva pozoruhodné dvojice: mravca a vošku, štítovca a žraloka, opicu kapucína a figovník, vlka a krkavca, bociana a vrabca, korytnačku sloniu a Darwinowho ostrovčana a veľa ďalších. Podarí sa Homérovi nájsť spriaznenú dušu? Emilia Dziubaková nádherným spôsobom spája príbeh o priateľstve so zaujímavosťami zo života zvierat, rastlín a húb.

Dogman (cz)

Ak ešte nepoznáte Kapitána Bombarďáka, odporúčam. Je to skvelý mix zábavného textu s obrázkami, ktorý zaujme aj tých najzarytejších nečitateľov. Dogman je ale čisto komiks. A tie my máme radi.
Hrdina s psí hlavou se představuje ve světově proslulém komiksu! Přichází nový obranář zákona a mstitel pes-práví. Má srdce hrdiny, silné paže, bystrý rozum… a hustou srst. Dokáže zatočit se zločinem ve svém rodném městě? Překoná nástrahy svých nepřátel i nelibost popudlivého velitele? Zvládne ovládnout svou nezkrocenou povahu? A blechy?

Kamaráti zo steny (sk)

Obrázková kniha, na ktorú som sama zvedavá.
Rebeka jedného dňa objavila na paneláku zvláštny svet. Svet postavičiek zo steny. Nie sú úplne dokonalé, ale Rebeka im rada pomôže. Stačia jej k tomu farebné kriedy. Ešte nikdy nemala toľko kamarátov a teraz hrozí, že o nich príde. Panelákovú stenu sa totiž chystajú premaľovať. Zachránia ich Rebekine farbičky aj tentoraz? Dočítate sa v autorskej knihe mladého výtvarníka Martina Schwarza.

Bydlíme (cz)

Jak bydlí zvířata a jak bydlíme my? Zvířata si ryjí nory, lepí hnízda z bláta, pletou pavučiny, budují složité stavby z jehličí, skládají kameny na sebe. My si stavíme zámky, vztyčujeme mrakodrapy a spouštíme na vodu plující ostrovy. Na první pohled to vypadá, že jsme úplně jiní. Ale kdo se pořádně podívá, tak jako to udělali autoři knížky Bydlíme!, uvidí, jak moc jsme se od zvířecích stavitelů naučili. A jak jsou si některé způsoby bydlení podobné. A jak úžasně dokážeme my i oni využít přírodu a jak také (někdy) dokážeme žít s málem. Interaktivní knížka na čtení, prohlížení a zkoumání s geniálně vybudovanými ilustracemi obydlí lidí i zvířat. Přes zelenou fólii uvidíte svět lidí, přes červenou svět zvířat a dohromady… dohromady je to legrace.

Příběhostroj (cz)

Niečo pre nás, milovníkov príbehov a kníh.
Příběhostroj dětem otevírá dveře do kouzelného světa příběhů, kde je možné úplně všechno. Vykouzlí setkání se zajímavými postavami v neobvyklých situacích, díky nimž mohou děti zkoumat hranice své fantazie. Součástí knihy je netradiční „generátor příběhů“ — během vyprávění se losují náhodné postavy, předměty či situace umístěné v rozích každé stránky. Originálně zpracovaná kniha rozvíjí čtenářskou gramotnost, kreativitu, obrazotvornost a tříbí schopnosti vypravěče. Bohatě ilustrované zábavné úkoly a hry jsou rozděleny do čtyř úrovní od začátečníka až po mistra Příběhostroje. Psát, lepit i kreslit do knihy je dovoleno. Určeno především malým čtenářům od 6 let do 12 let a jejich rodičům a prarodičům. Nová kniha od tvůrců časopisu RAKETA.

V každém lese je myš, která hraje na housle (cz)

Ach, tie ilustrácie! Kniha u mňa čaká na recenziu.
Příběhy a pohádky z podivuhodného světa. Dámy a pánové, milé děti! Račte vstoupit a seznamte se s krokodýlem, který se štítí vody, s vychloubačným zajícem, popletenou sovou i ustrašeným lvem. Poznejte vynálezce pana Žvýkačku, který snad již brzy vymyslí blankytně modrý prášek, jímž zlepší svět. Proměňte se ve svých představách v cokoli chcete! Pohádky a povídky německé spisovatelky Giny Ruck-Pauquetové vám znovu připomenou, jakou sílu má fantazie a co všechno dokáže lidská laskavost.

Moje první zahrádka (cz)

Praktické rady a originální nápady pro malé zahradníky s názornými ilustracemi Daniely Horáčkové
Víte, jak vypěstovat řeřichu? Jak správně pečovat o dýni? Nebo jestli vám může doma vyrůst avokádo? Zahradníci Adámek a Evička prozradí dětem všechny své prověřené tipy, zajímavosti i postupy, se kterými se při zahradničení mohou setkat. Poradí, jaké nástroje používat při sázení bylinek nebo jaké ovoce a zeleninu si hravě vypěstovat v domácích podmínkách. Malí i velcí zahradníci tak zjistí, že vlastní zahrádka může být nejen k snědku, ale i pro radost!

Máme kostru ve skříni (cz)

Básničky máme radi. Aj tie strašidelné od súčasných autorov. Recenziu nájdete tu: klik.
Jedinečná antologie veršů pro děti obsahuje původní, dosud nevydané strašidelné básně od našich předních básníků a písničkářů. „Strašidelné verše pro statečné děti“, jak zní podtitul knížky, potěší děti i dospělé, protože každý má své tajné „strachy“ a obavy, a každý si připomene, čeho se bojí či čeho se bál. Petr Borkovec, Jaroslav Hutka, Radek Malý, Ewald Murrer, Jana Štroblová a půl tuctu dalších – ti všichni překvapí originálními verši na téma strach a strašení.

Zvířecí cestovatelé (cz)

Už tretí diel neobvyklých náučných kníh. Tentokrát o veľkých cestovateľoch.
Rybák dlouhoocasý, který létá mezi póly, pouť lososů proti proudu řek nebo neuvěřitelné putování monarchy stěhovavého – daleké migrace zvířat jsou jedním z největších divů přírody. Některá zvířata používají důmyslné navigační systémy, jiná se rodí s mapami vtisknutými do svých genů nebo dokážou vypočítat vzdálenost podle výšky slunce. Tak či onak se všem daří najít správnou cestu. Abychom vám přiblížili, jak neuvěřitelná jejich putování jsou, 14 zvířecích cestovatelů vás vezme na cesty s sebou.

Zvířátka z malinové paseky (cz)

Zvířátka z malinové paseky sme aj s pampúchom čítali niekoľkorát. Je to taká česká klasika. Teraz vychádzajú s novými ilustráciami. Kľudne sa nechajte zlákať. Príbehy sú totiž výborné a obrázky tiež.
Poběžte, děti, jede se na výlet! Králíček, myšáček, lišáček a jezeveček už jsou nachystaní u autobusu. Klokánek Kapsička, zajíček Ušáček a veverčák už taky dobíhají! V Kuďousce, hned u malinové paseky, kde zvířátka bydlí, se žije krásně, ale jednou začas je moc fajn vyrazit na výlet za úžasným dobrodružstvím.

Veverka a Myška v Praze (cz)

Veverka s Myškou jsou zvědavé a trochu hubaté kamarádky. Vydaly se za babičkou do Prahy a krásy města objevují s cestovní kanceláří pana Havrana. Obletí s ním nejvýznamnější památky, a protože Havran umí krásně vyprávět, stane se z poznávání dějin úžasné dobrodružství a velká legrace. Cestovatelky na vlastní kožíšky poznají, jak lidé kdysi žili (navštíví třeba alchymistickou dílnu), a poslechnou si i tajuplné pražské legendy. Držte si čepice, odlétáme!od 8 rokov

Ilustrovaný atlas najčudesnejších prehistorických zvierat (sk)

Úspešná švédska ilustrátorka Maja Säfströmová približuje vo svojej novej knihe tie najčudesnejšie prehistorické zvieratá, aké kedy existovali na našej planéte. Vedeli ste, že niekedy po tejto zemi kráčali neuveriteľne čudné tvory, ako napríklad šabľozubý tiger, mamut srstnatý, vakovlk tasmánsky alebo dokonca dront nelietavý? Spoznajte dávno zabudnuté zvieratá na fenomenálnych ilustráciách Maje Säfströmovej, ktorá si získala srdcia slovenských rodičov a ich detí už svojím debutom Ilustrovaný atlas neuveriteľných faktov o zvieratách.

Čo ťa žerie? (sk, cz)

Takmer každý živočích na Zemi – vrátane nás ľudí – hostí vo svojom tele mnoho malých nájomníkov – parazitov. V ľudskom tele môžu žiť až stovky rôznych druhov cudzopasníkov, od takmer nebadateľných kliešťov až po niekoľko metrov dlhé hrôzostrašné pásomnice. Pravdepodobne ich má zopár v sebe každý z nás, aj keď o tom vôbec nevieme. Zaujímavé aj šokujúce informácie o týchto potvorkách nájdete v tejto skvelej prírodopisnej knihe. A zaručene budete mať o chvíľu pocit, že nejakého parazita hostíte aj vy.

Malý muž a malá slečna (sk)

Hrdinom detského románu je opäť kúzelníkov trpasličí učeň Maximko Kremienok, o ktorom príde režisér z Hollywoodu nakrútiť film. Keď si film pozrie Emily na vzdialenej Aljaške, nemôže uveriť vlastným očiam. Pretože aj táto dievčinka meria len päť centimetrov a jej mama je rodená Kremienková. Vari sú Emily a malý muž príbuzní? Erich Kästner porozpráva veselé pokračovanie knihy Malý muž. Opäť potvrdzuje svoju koncepciu detského románu: starostlivé vykreslenie charakterov, morálny prístup, kriminálnu zápletku. V knihe sú početné originálne ilustrácie z nemeckého vydania od Horsta Lemkeho, ktoré verne napodobujú štýl pôvodných Tierových ilustrácií a Kästnerovým knihám dávajú osobitý atraktívny nádych.

Robot v divočině (cz)

Z nákladní lodi, která se během hurikánu potopila uprostřed oceánu, připluje k ostrovu obývanému zvířaty bedna. Zvířata bedýnku najdou a zjistí, že je v ní robotka Roz, nechtěně ji zapnou a ona se musí naučit, jak na neznámém ostrově přežít, spřátelit se se zvířaty, která ji zpočátku považují za „nestvůru“, a překonávat velká nebezpečí. Když už si na ostrově konečně zvykne, přijedou si pro ni ozbrojení roboti. Jak se Roz zachová? Napínavý a dojemný příběh o sžívání příslušníků dvou odlišných světů, o síle přátelství a také o tom, že občas je potřeba pro dobro ostatních něco obětovat.

Planetarium (cz)

Pokračovanie úspešnej a prekrásnej série náučných kníh. Tentoraz o vesmíre. O prvých dvoch knihách z edície som písala tu: kuk.
Vítejte v Planetariu. Tohle muzeum má otevřeno, kdykoli se vám zachce. Za jeho branami na vás čeká pozoruhodná sbírka vesmírných těles od drobných ledových měsíců po obrovité galaxie. Jak velký je vesmír? Jak vznikl a jaká tajemství ukrývá? Račte vstoupit a prozkoumejte vesmír ve vší jeho velkoleposti.niečo pre starších

Stínka – Jaké to je být jiná? (cz)

Komiks o autizme s humorom. Prečo nie? Autorka píše o vlastných zážitkoch a pocitoch.
…Vůbec to nebylo tak jednoduché, protože slova sama většinou nestačila k vysvětlení tolika různých aspektů celého spektra. Místo, abych měla abstraktní „referát“, pomyslela jsem si: Proč to nenakreslím? Tak bude většina situací přece mnohem jasnější – a hele, když to k tomu bude taky tu a tam vtipné, zároveň čtenáře zbavím strachu dotknout se toho tématu. Humor s lehkostí přeskočí práh stydlivosti.

Záhada hlavolamu (cz, sk)

Albatros pokračuje v obnovených vydaniach Foglarových klasík. K tomu snáď ani nie je čo dodať.
V temných Stínadlech se cosi dalo do pohybu! Klub Rychlých šípů – Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka – u toho nesmí chybět! Když chlapci poznají příběh zámečnického učně Jana Tleskače, podniknou nebezpečnou výpravu na nepřátelské území, kde je ukryt plán létajícího kola. Ten má být schovaný v kovovém hlavolamu ježek v kleci. Rychlé šípy to však nebudou mít jednoduché. Stínadlům totiž vládce drsná parta Vontů. ..

Kde je Ester N? (sk)

Kniha o galérii pre deti nám na Slovensku chýbala. Príbeh napísala Monika Kompaníková a ilustrovala Barbora Idesová. Som veľmi zvedavá. Recenziu nájdete tu: kuk.
Kniha pre deti s názvom Kde je Ester N? rozpráva príbeh o tom, čo všetko sa dá počas jednej noci stratiť a nájsť v Slovenskej národnej galérii. Skoro až detektívny príbeh 12-ročnej Ester je určený detským návštevníkom galérie, ale aj takým, ktorí v galérii ešte nikdy neboli – predstaví im ju tak, aby mali sami chuť ju nielen objaviť, ale najmä navštevovať.Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.