Pod zemou / Pod vodou

Pod zemou / Pod vodou

Veľmi ma bavia tieto novodobé encyklopédie. Krásne ukazujú, že na každú vec sa dá nahliadať rôznymi spôsobmi. A ako povedala pampúchova babka: „Aká škoda, že sme takéto krásne knihy nemali, keď sme boli mladí.“ Nuž, nič vám nebráni nenápadne nakúkať poza plecia vašich detí a žasnúť s nimi. 

Hľadali ste niekedy niečo konkrétne na Wikipédii? Keď som bola ešte na výške, stávalo sa mi často, že som sa pri hľadaní stratila a našla kopu iných, často zaujímavejších fascinujúcich vecí. (Sláva hypertextovým prepojeniam internetu!) Presne tento pocit môžete zažiť aj s knihou Pod zemou / Pod vodou.

Je to totiž netradične vystavaná náučná kniha. Neberie si ako tému jednu oblasť vedy (alebo pár príbuzných), ale rovno celú plejádu rôznych odvetví. Od histórie, geológie, cez biológiu a zoológiu, fyziku a techniku…  Nájdete tu popísané rôzne typy chodbičiek a nôr, ktoré si zvieratá pod zemou budujú. Dozviete sa, ako hlboko siahajú korene stromov, ako sa rozvádza do domov elektrický prúd a voda. Budete vedieť, ako vyzerá najhlbšia známa jaskyňa alebo baňa na svete. Aj to, čo všetko sa vyrába z rôznych surovín. V knihe je napísané, ako a prečo pôsobí tlak vody na potápačov, aké odevy sa používali na potápanie v minulosti. Samozrejme nechýba ani prehľad najväčších morských tvorov a obyvateľov hlbín…
Všetko logicky spája „miesto diania“: pod zemou a po vodou.

Napriek množstvu a rôznorodosti informácií funguje kniha komplexne a prehľadne. Je to sčasti aj veľkým formátom a celostranovými ilustráciami. Prekvapivo má kniha rovnomerný pomer obrázkov a textu, čo zodpovedá aj vekovému odporúčaniu od 7-9 rokov. Určite aj pre staršie deti do 13-15 rokov. Ja sama som ju nemohla odložiť. Pri starších, veľmi zvedavých deťoch už ale ponúknuté pojmy a zaujímavosti nemusia niekedy stačiť. Ak ich ale niečo zaujme hlbšie, kľudne si môžu pohľadať viac. Trebárs na wikipédii.
Ďalším dôvodom, prečo kniha pekne drží pohromade a významovo sa nerozpadá, je netradičná forma. Kniha má totiž dva začiatky. Z každej strany obálky jeden. Postupne sa ponárate pod hladinu (alebo pod povrch) až do stredu Zeme.

Knihu vymysleli poľskí manželia Aleksandra a Daniel Mizielinsk. Áno, presne tí, ktorí majú na konte úžasné Mapy, alebo aj sériu kníh D.O.M.E.K, D.E.S.I.G.N a Z.A.H.R.A.D.A. Obaja sú grafickí dizajnéri. Možno preto majú taký nadhľad a dokážu vytvoriť tak nečakané diela. Lebo kvalitné grafické spracovanie, dôraz na detail, ktorý je ale pevne zasadený v celku, je presne to, čo majú všetky ich knihy spoločné. Určite si nenechajte usť aj ich ďalšie knihy. Všetky sú totiž veľmi krásne, nevšedné a svieže.

(Mimochodom, pri tej Wikipédii som si pomenula na starší vtip z xkcd: The Problem with Wikipedia. Randall Munroe a jeho fascinujúci Velký vysvětlovač sa totiž určite na blogu objaví budúci týždeň.)

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Slovart.

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk  alebo martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: Pod zemou / Pod vodou
Text / Ilustrácie: Alexandra Mizielinska, Daniel Mizielinski
Vydal: Slovart, 2017
Strán: 110
ISBN: 9788055628790


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.