I Walk with Vanessa

I Walk with Vanessa

Už ste to určite počuli, ale nezaškodí si pripomenúť: aj malé veci majú veľkú váhu. Práve o jednom malom prejave láskavosti je kniha bez slov I Walk with Vanessa.

Kniha je síce bez slov, ale na prebale hardbacku sú predstavení traja hrdinovia príbehu. Vanessa, dievča, ktoré sa práve prisťahovalo. Bezmenný chlapec, ktorý sa nechová veľmi pekne. A dievča, ktoré Vanesse pomôže a tým sa postaví za správnu vec.
Vanessa je nová žiačka a je v prvý deň trochu mimo kolektívu. Na ceste domov sa pri nej zastaví chlapec a povie jej niečo veľmi škaredé. Vanessa je zarazená a potom sa s plačom rozbehne domov. Všetko to ale zbadá dievča, ktoré stojí s kamarátmi opodiaľ. Vidí plačúcu Vanessu a všetko vystvetlí aj ostatným. Zdá sa, že všetci majú zo situácie zlý pocit. Dievča nad vecou rozmýšľa celý večer. Až ráno jej napadne skvelá myšlienka. Beží priamo k Vanessinmu domu, zaklope a spýta sa jej, či ju môže odprevadiť do školy. Cestou sa k dvojici pridávajú ďalší a ďalší spolužiaci. Vanessa už nie je sama. Zarazený chlapec nechápavo pozerá po ostatných. Dokonca sa zdá, že je zahanbený.
Na záver je v knihe pár odporúčaní pre deti aj dospelých, ako o téme ďalej hovoriť.

Ilustrácie sú pomerne jednoduché, dôraz je na postavách. Vďaka výbornému zobrazeniu výrazov je príbeh aj pocity jednotlivých postáv krásne čitateľný a zrozumiteľný. Knihu vytvorilo francúzske manželské duo Kerascoët. Určite sa oplatí sledovať ich prácu. Napríklad príbeh Malala’s Magic Pencil o najmladšej držiteľke Nobelovej ceny za mier.

I Walk with Vanessa je kniha o šikane. Podľa odborníkov má šikana troch účastníkov: agresor šikany, cieľ šikany a svedkov. Práve na ľuďoch, ktorí takéto správanie pozorujú, ale nie sú priamym účastníkom, stojí podstatná zmena k lepšiemu. Šikanované dieťa sa nemôže a nevie samé dostať zo svojej situácie. Rodičia a učitelia sú často tí poslední, ktorí si niečo všimnú. Preto je dôležité osloviť najmä širokú skupinu detí, ktoré sú „len“ svedkami. Poskytnúť im nielen informácie ale hlavne konkrétne nástroje a postupy ako sa zachovať, na ktorého dospelého sa v škole obrátiť.

Niekedy pomôžu aj tie najmenšie veci. Prihovoriť sa niekomu, včleniť ho do hry. Mnoho detí vie byť veľmi empatických. Ale často sa empatia stretáva s vlastným strachom, alebo predsudkami. Je teda na rodičoch a učiteľoch posilňovať v deťoch dôveru v samých seba, v svoj vlastný cit pre správne veci.

O šikane by sa malo na školách pravidelne hovoriť. Mnohé organizácie to už robia. Našla som na internete české aj slovenské programy (Nenech to být, Minimalizace šikany, Prevencia šikanovania), na webe eduworld.sk tiež nájdete kopu článkov pre rodičov aj učiteľov.

Ak teda chcete o šikane začať rozprávať so svojimi deťmi okolo 4 až 7 rokov, táto kniha je skvelý pomocník. Možno sa zapáči aj vám tak, ako sa páči mne.

 

 

 

Keď bola moja dcéra ešte veľmi malá, bola práve otázka šikany v kolektíve niečo, čo ma dosť trápilo. Milujete svoje dieťa, nechcete, aby sa mu čokoľvek zlé prihodilo. Lenže správanie iných detí (a dospelých) nedokážete ovplyvniť. Ako to zariadiť, aby žilo len radostný život bez nástrah? Nuž, neviem… Tak sa mi zdá, že sa to nedá. Neviem zmeniť iných ľudí, ale dokážem vychovať moje deti tak, aby zo stretnutia s krutosťou vyšli čo najmenej zranení. Aby sme znížili pravdepodobnosť, že sa stanú agresormi alebo cieľom šikany. Aby vedeli rozpoznať, čo je správne a postaviť sa za to. Teda… snažím sa o to.

Šikana v školách je asi jedna z prvých zlých skúseností, s ktorými sa môže dieťa stretnúť.  Deti sú zrazu nútené byť v skupine a riešiť vznikajúce situácie a konflikty. Každé dieťa je iné, každé má vlastnú vnútornú výbavu nástrojov ako si poradiť. Alebo nemá a postupne sa to učí. Otázka je, od koho a akým spôsobom sa práve tieto sociálne zručnosti učí.

Tak nejak sme s mužom našu výchovu (intuitívne, odkukaním z múdrych kníh a od skúsenejších kamošiek) postavili na niekoľkých bodoch.
1. Máme sa radi a aktívne o tom hovoríme a konáme. Objatia, láskavosti, slová „mám ťa moc rád“. Snažíme sa hovoriť viac o tom pozitívnom v nás. To ale neznamená, že sa nehádame. Deti sa naťahujú o hračky, robia si naschvály, bijú sa. Niekoľkokrát sme tu mali aj „radšej by som bola, keby sa Andy nenarodil“. My rodičia sme vytočení, uanvení, kričíme na deti, často sa ani vzdialene nesprávame ukážkovo. Všetko toto sú normálne prejavy emócií, ktoré k zdravému životu patria. Výborne o rôznych emóciách v rodine hovorí Knižka o pocitoch. (Toto vlastne patrí aj k bodu 2. Poznávanie svojich pocitov je súčasťou uvedomovania si svojho ja.)
2. Podporujeme deti, aby boli samé sebou. Snažíme sa dať voľný priebeh prejavom ich osobnosti. Nekorigujeme ich (umelecké) prejavy, záujmy alebo výber. Pokiaľ teda neohrozujú svoje zdravie alebo iných. (To mi pripomína knihu o výchove Děti za to stojí, ktorá ma úplne očarila.)
3. Učíme ich rešpektovať ostatných. Nielen v rodine, ale aj cudzích ľudí. Keď sa chce jeden hrať s hračkou, ktorú má ten druhý (skoro vždy), musí počkať, kým skončí. Keď sa rodič rozpráva s iným dospelým, dieťa musí počkať (takmer nemožné). Učiteľka, policajtka, predavač alebo šofér sú pán a pani, nie teta a ujo. Automechanik aj doktorka majú prácu, ktorá je dôležitá. Chceme aby vedeli, že nikto nie je druhému nadradený kvôli pohlaviu, farbe pleti alebo svojej práci.

Sú to v podstate drobnosti. Naše deti sú ešte v predškolskom veku. Žiadne veľké problémy sme doteraz nemuseli riešiť. Týchto pár bodov im ale dúfam dá dobrý základ, aby si vo svete poradili. Slečna pampúchatá je už úspešne začlenená v povinnej predškolskej dochádzke a veľmi ju to baví. Či to bude fungovať podľa mojich predstáv aj naďalej, neviem. Škola nie je škôlka. (Keď to nepôjde, našťastie existuje množstvo odborníkov, na ktorých sa môžeme obrátiť.) A tiež asi dobre viete, ako to väčšinou s plánmi dopadne…

 

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA BOOKDEPOSITORY.COM  (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: I Walk with Vanessa : A Story About a Simple Act of Kindness
Text / Ilustrácie: Kerascoët
Vydal:  Random House, 2018
Strán: 40
ISBN: 9781524769550
HODNOTENIE   8/10
text         ★★★
ilustrácie   ★★☆
úprava       ★★☆
extra        ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.