Toto nie je džungľa!

Toto nie je džungľa!

Pamätáte si ten pocit, keď vám vaše milované dieťatko povedalo „nie“? Poprosili, požiadali ste ho o nejakú samozrejmú vec, s ktorou doteraz nemalo problém. Ale teraz sa dočkáte akurát tak rázneho NIE! Och, tá bezmocnosť. To poznanie, že váš miláčik už má svoju vlastnú hlavu a nebojí sa to dokázať (najlepšie na verejnosti, kde ho ocení čo najväčšie publikum). Ale hlavne tá vaša bezmocnosť…

Čarovné slovíčko sa naučila aj Paulínka. Umyť zúbky? Nie. Obliecť sa? Nie! Upratať si izbičku? NIE! Maminka si len vzdychne, že to v izbe vyzerá ako v džungli a pobozká dcérenku (uloženú na koberci, lebo posteľ je obsadená hračkami) na dobrú noc. Ale potom… potom sa Paulínka prebudí a zistí, že to s tou džungľou nebolo ďaleko od pravdy. V izbičke sa rozvaľuje lev, v kúpeľni hroch, spálňu okupuje medvedia rodinka a chladničku vyjedá gorila s diviakom. Teraz je rad na Paulínke, aby pocítila tú nepríjemnú bezmocnosť, keď prosí opice, aby netrhali jej knihy a tie na jej žiadosti vôbec nereagujú.
Samozrejme,  všetko sa dobre skončí. Paulínka sa zobudí doma a rýchlo začne upratovať. Nechce, aby mala z domu džungľu.

Ak má kniha nejaké morálne ponaučenie, zrejme to nebude nič o upratovaní izbičiek. Na to je príbeh napísaný až príliš vtipne a ešťe ho aj dopĺňajú zábavné detaily na ilustráciách. Paulínka sa síce hnevá, ale čitateľ sa baví. To, že sa izba premení na džungľu, vám už „nezožerie“ žiadne dieťa nad 4 roky. Čo ale aj u nás v knihe zafungovalo, je obrátenie rolí. Paulínka je zrazu tá, ktorá chce dodržiavať pravidlá.
Slečna pampúchatá je dosť citlivá na hluk. Pri stránke s uškriekanými tukanmi sme sa na chvíľu zastavili. Presne si spomenula na moment z minulého týždňa. Mrňátko ju rušilo, bolo príliš hlučné a jej to vadilo. Keď ho žiadala, aby prestal, mrne ju odbilo jednoduchým nie. (Potom, prekvapivo, kričali obaja.) Teraz sme si však povedali, aké to bolo nepríjemné. Nabudúce, keď ju poprosím, aby bola tichšie, lebo ma bolí hlava, si na to možno spomenie (ale nedávam tomu veľké šance).

Spisovateľka Susanna Isern napísala už viac ako 30 detských kníh. Zároveň je psychologička a matka troch detí. Zdá sa, že dobre vie, o čom píše.
Ako som spomínala, príbeh ešte ďalej do zábavných detailov rozvíjajú akvarelové obrázky ilustrátorky Rocio Bonilla. Obe autorky dostali za svoje práce niekoľko ocenení.

Vydavateľstvo Perfekt naviac knihu vybavilo ešte ďalším rozmerom. Okrem slovenského prekladu originálneho španielskeho textu v nej nájdete aj anglický. Takto teda máte v rukách bilingválnu knihu, ktorú ocenia všetci, ktorí anglicky deti učia. Ale knihu si užijú deti od 3 do 6 rokov aj čisto slovensky. Zabávať sa na obrázku hada, ktorý očividne zhltol pečené kuracie stehienko a krokodílovi v plavkách môžete v akomkoľvek jazyku.

 

 

 

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Perfekt.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Toto nie je džungľa! – This is Not a Jungle!
Text: Susanna Isern
Ilustrácie: Rocio Bonilla
Preklad: Dominika Šušolová, Terézia Michalková
Vydal: Perfekt, 2018
Strán: 34
ISBN: 9788080468965
HODNOTENIE  9/10
text     ★★☆
ilustrácie  ★★★
úprava    ★★★
extra    ★


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.