Marcové novinky

Marcové novinky

Tento mesiac si budeme pamätať. Veľa sa zmenilo aj na knižnom trhu. Vydavatelia začali byť opatrní. Trochu sa nám to v Česku zamotalo, ale snáď nás niekde čaká happyend. Ak teda chcete podporiť práve toho vášho obľúbeného vydavateľa, kúpte si nejakú knihu. Možno jednu z týchto?

Dôležité upozornenie: nie všetky knihy som čítala alebo videla. Niekedy som vyberala len na základe anotácií to, čo sa mi zdalo zaujímavé.
Článok obsahuje afiliátne odkazy.

od 1 roka

Na horách – zvuková knížka (cz)

Axioma je už svojimi zvukovakmi fakt známa. Skvelé je, že sú to práve tie leporelá, ktoré vám nezačnú liezť na nervy už po prvom vypočutí. Sľubujeme!
Zvukové leporelo s dotykovými tlačítky. 6 obrázků, 6 zvuků, 6 tlačítek Zvuky: svišť, kravička, muflon, orel, kamzík, medvěd

Ľudské telo – moja knižka s pohyblivými prvkami (sk, cz)

Vieš, že tvoje telo pokrýva koža? A vieš, že pod kožou máš kostru, ktorá sa skladá z kostí? Na stránkach tohto leporela s pohyblivými prvkami sa zoznámiš s časťami ľudského telo a jeho fungovaním. Dozvieš sa, ako sa oň správne starať a že prehliadka u lekára nie je nič hrozné alebo desivé. Poponáhľaj sa, otvor knižku a teš sa, čo nové sa o sebe a svojom telom môžeš naučiť.

od 3 rokov

Jak myška snědla měsíc (cz)

Petra Horáčka snáď ani netreba predstavovať. Akákoľvek, opakujem akákoľvek jeho kniha je výborná. Nenechajte si ujsť ani tieto dobrodružstvá malej myšky.
Co se stane, když se malé myšce splní přání a z nebe spadne kousek voňavého měsíce? Myška si z něj ukousne. Jak to ale dopadne? Bude měsíc ještě někdy kulatý? Koukněte se myší dírou!

O neposedné opičce (cz)

Magdalena Takáčová nás bavila už v svojej knihe Vlásky. Dúfame, že táto bude rovnako pekná.
Veselý příběh s kouzelnými ilustracemi o neposedné opičce, která nechtěla spinkat. Žila byla v jednom pralese malá opička. Celý den běhala, skákala, šplhala po stromech, potápěla se v jezeře nebo honila motýly. I když už večer zívala na celé kolo, tvrdila ostatním zvířátkům, že se jí vůbec nechce spinkat. Je to vůbec možné? Veselý příběh pro nejmenší doplněný kouzelnými ilustracemi.

Myška a sedm postýlek (cz)

Náhľady v e-shopoch hovoria, že táto je pre decká, čo majú radi pekné knihy. My sa na ňu doma isto ešte pozrieme poriadne.
Myška se každé ráno budí v jiné postýlce. V Králíčkově bedýnce na mrkev, v Červenčině prádelníku nebo dokonce na Jelenově parohu. Proč Myška nemůže usnout ve své vlastní postýlce? Obrázková knížka s krásným příběhem známé španělské autorky doprovázená krásnými ilustracemi oblíbeného italského výtvarníka potěší děti od 3 let.

od 5 rokov

Príhody psíka Huga (sk)

Poznáte psíka Huga? Býva so svojím pánom Šimonom na sídlisku a je s ním veselo.
Keď si práve nenaháňa chvostík, rozmýšľa, na akých maškrtách by si pochutnal. Vo svojom psom živote už všeličo vyparatil, lebo je neúnavný zvedavec a výmyselník, no nakoniec vždy urobil správnu vec. Hugo rád vymýšľa pre ostatné psíky na dvore rôzne hry a vo svorke, ktorej šéfuje, ho pokladajú za vtipného. Snaží sa byť ku každému milý, ale keď treba, vždy nájde spôsob, ako si poradiť s jazvečíkom Dodom, ktorý sa nevie zmestiť do svojho kožúška. Hugo má veľa kamarátov. Jeho najvernejšia kamarátka však nemá štyri labky ani chvostík. Len čo ju uvidí, neexistuje pre neho nič iné. Nie je hladný ani smädný. Najradšej by sa s ňou hral celý deň!

Pravdivý příběh o prasátku (cz)

Pravdivý príbeh je veľmi zvláštna kniha. Ilustrácie sú krásne, to áno. Ale príbeh je mierne… zvláštny. Ale viete čo? My máme zvláštne radi.
Jednoho dne našli Líza a Petr v lese malé selátko, a protože nemělo maminku ani tatínka, vzali si jej domů. Ze selátka se vyklubala malá slečna Miriam, která brzy věděla, kdy poprosit, poděkovat, jak jíst příborem a kdy se chodí včas spát. Měla svoje rodiče moc ráda, a protože to byla zvídavá prasečí slečna, začala jednoho dne chodit do školy. Stejně jako ostatní děti i Mirinka ráda běhala, skákala panáka, hrála páku, dělala hlouposti. Nikomu nevadilo, že Miriam není obyčejná holčička. Že ona totiž vůbec není holčička. Až se jednoho dne Mirinka zamilovala…

Kdyby lidi byli stromy (cz)

Túto si prosím. Mix environmentálne ladených príbehov a návodov hier (pre deti aj dospelých) sa zíde nielen v školách či detských kluboch.
Knihu tvoří sedm krátkých kapitol. První kapitola ukazuje, jak jsme rozmanití. Druhá vypráví o myšlenkách v těle, o jejich pohybu a klidu. Třetí kapitola je o srdci, o jeho vnímání a prožívání. Čtvrtá přináší doteky a pohlazení. Pátá šeptá o dechu a šestá přechází do zpěvu. Poslední kapitola vypráví o tanci, který společně prožívají všechny živé bytosti, aby jím oslavily život. Pohádková část kapitol může být určena i pro dětské oči, zatímco popisy her nejspíš nejsou pro malé čtenáře příliš zajímavé. Otázky a návody her jsou pro dospělé. Pro děti je životodárnější si hrát, než si číst o hraní.

Rudyard Kipling o zvířátkách – Veršované povídky (cz)

Tyto humorné povídky o zvířátkách z pera klasika Rudyarda Kiplinga, autora světoznámé Knihy džunglí, dělají radost malým čtenářům po celé generace a dočkaly se již mnoha nejrůznějších zpracování. Spisovatel je původně vyprávěl své dceři každý den před usnutím, později vyšly časopisecky a posléze také knižně. Naše novinka je verzí šitou přesně na míru současným dětem. Úžasné ilustrace plné komických postaviček i situací doprovázejí nápadité, vtipné verše. V knížce se mimo jiné dozvíte, jak velbloud přišel ke svému hrbu, proč má nosorožec tak vrásčitou kůži nebo proč mají sloni dlouhý chobot. K půvabným veršovaným příběhům i veselým obrázkům se budete bezpochyby rádi vracet! Pro české vydání je přebásnil Robin Král, překladatel, textař, básník a úspěšný spisovatel knížek pro děti.

Volte zvířata (cz)

Politika bývá mnohdy nesrozumitelná i dospělým, s touto knihou ji však pochopí každé malé dítě. Lev je král džungle. Vládne ostatním zvířatům, která už ho ale mají piné zuby. Navíc se právě ukázalo, že odvedl vodu z řeky, aby si vybudoval bazén jenom sám pro sebe. Tak to je ta poslední kapka! Zvířata se rozhodnou, že takhle to dál nejde, a uspořádají volby, aby si zvolila nového krále. Jako kandidáti se přihlásili Opice, Lenochod, Had a sám Lev. Jenomže jak se vlastně takové hlasování organizuje? A jak se má vybrat vítěz? Demokratické volby se nám mohou zdát složité, ale když to zvládnou zvířata v džungli, zvládneme to taky. Kolektiv čtyř ilustrátorů a grafických designérů napsal a nakreslil knihu během workshopů společně s dětmi v brazilském Sao Paulu.

Zvířata v noci – Sova, Liška a Netopýr (cz)

Od autora máme doma už Zvířata v zimě a veľmi sa nám páči jednoduché a prehľadné spracovanie. Táto bude zrejme rovnako dobrá.
Když zapadá slunce, ukládají se zvířata pomalu ke spánku. Ale jdou spát skutečně všechna? Ani nápad! Spousta z nich naopak ožívá až s přicházejícím večerem. Tahle obrázková knížka vám ukáže, která to jsou, a umožní vám nahlédnout do nočního dění v přírodě. Vydáme se po stopách výrů, bobrů, rysů i netopýrů a podíváme se, na koho můžeme v noci narazit v lese, u rybníka, na zahradě a ve městě. Poodhalíme tajemství živočichů opouštějících svůj úkryt a vydávajících se na toulky pod rouškou tmy.

Stromy našej prírody (sk, cz)

Vydajme sa do úchvatného sveta stromov spoločne s touto knižkou a s otvorenými očami aj srdcom. V ruke držíte originálneho sprievodcu plného nádherných fotografií najbežnejších stromov našej prírody a niektorých rastlín, zvierat a húb, ktoré sú od nich závislé. Nechýbajú ani najznámejšie kry. Doplnkovo sa v knihe vyskytujú ďalšie zaujímavé európske dreviny, z ktorých sa mnohé pestujú na okrasu v našich parkoch a záhradách. Kniha je vhodná pre celú rodinu a popisuje stromy od agátu až po krušpán. Jej rozmer umožňuje zbaliť ju kamkoľvek so sebou, do lesov, do parkov, na prechádzky okolo vôd…

Kde sa skrýva ŠŤASTIE (sk)

Nebudem predstierať, motivačné príbehy sa nám práve teraz hodia ako soľ. A tieto majú ešte aj prekrásne ilustrácie.
Šťastie nepadá z neba… Kamarátsky kakadu, štedrý hoko či citlivý plameniačik objavili, že radosť a šťastie netreba úmorne dolovať, ale že sa skrývajú v každodenných drobnostiach. Detské príbehy o vtáčikoch sú hravým pátraním po úprimnom šťastí a teplom hniezdočku. Čítajte spolu s vašimi deťmi alebo vnúčatami desať príbehov o nevšedných vtákoch, potešte sa pestrofarebnými ilustráciami a nechajte sa viesť úlohami a zaujímavými faktami na konci každého z príbehov.

od 8 rokov

Dlhé putovanie (sk)

Niektoré knihy vám padnú rovno do srdca. Možno kvôli ťarche náročnej témy. Ale spracovanej krásne a s porozumením pre detskú dušu.
Na protiľahlých brehoch jazera žijú dievčatko a chlapec so svojimi najlepšími priateľmi – s mačkou Murkou a so psom Rufusom. Psík je už starý, a keď vydýchne naposledy, chlapec sa ponorí do seba a prestane komunikovať s okolím. Na opačnej strane jazera sa v rovnakom čase vydáva na strastiplné putovanie dievčatko s Murkou. Podarí sa im doraziť k chlapcovi, skôr než bude neskoro? Obrázková kniha pre mladších čitateľov, v ktorej sa spája výnimočné spisovateľské umenie Martina Widmarka s výtvarným majstrovstvom Emilie Dziubakovej.

Ruce v hlíně – Kniha pro malé zahradníky (cz)

Malým záhradníkom zdar! Ak máte šťastie a pri dome záhradu, bude sa vám hodiť. Ak máte doma len parapet na okne, nezúfajte. Táto je práve pre vás. Veľmi sa mi páči aj fakt, že postupy sú napísané tak, aby ich deti zvládli samostatne bez pomoci dospelých.
Ať už žiješ ve městě nebo na venkově, tato knížka plná inspirativních nápadů tě naučí pozorovat a prozkoumat přírodu od jara do zimy. Zjistíš, jak pohodlně ubytovat hmyzí rodinku nebo kdy je vhodná doba na zasetí semínek. Pomocí jednoduchého návodu si vyrobíš vlastní terárko i krmítko pro ptáčky. Neboj si zašpinit ruce od hlíny a objevuj přírodu – jak roste, kvete a chutná!

Svět je kulatý (cz)

Příběh o holčičce Rose, která objevuje svět, vlastní osobnost, lásku a svoje místo mezi ostatními lidmi je nádhernou ódou na život nás všech. Leitmotivem je myšlenka, že svět je kulatý – jisté věci se opakují, vše má svůj začátek, průběh a konec, chod věcí má svoje pravidla a zákonitosti, stejně jako lidský život a i samotný jazyk, kterým se lidé domlouvají. Text americko-francouzské spisovatelky Gertrudy Steinové, představitelky „ztracené generace“, vychází poprvé v češtině, doprovázený magickými ilustracemi Nikoly Logosové.

Úžasné ženy, které dokázaly zázraky (cz)

Inšpiratívne príbehy žien nás popravde neomrzia asi nikdy.
Knížka představuje třináct odvážných žen, které se svými průkopnickými činy zapsaly do historie. Seznámíš se s Džunko Tabei, neohroženou horolezkyní a první ženskou pokořitelkou Mount Everestu. Se Sophií Blanchardovou se budeš prohánět oblohou v horkovzdušném balónu. A matematička Kathrine Johnsonová ti ukáže, jak svými složitými výpočty pomohla prvním kosmonautům vyletět do vesmíru. Příběhy těchto a mnoha dalších žen dokazují, jak důležité je nemít strach a jít za svými sny, i kdyby se zdály jakkoli nedostižné. A jaké zázraky dokážeš ty? Kniha je určena dětem od 7 let.

Zvířecí detektivka – Ve vlčím doupěti (cz)

A na odľahčenie, trochu napätia…
Chtěl, aby v Dalekém lese už konečně někdo spáchal skutečný zvířecí zločin, nějaké opravdové zvěrstvo. Všechny ty drobné nesmělé přestupky, ze kterých se skládal jeho každodenní život – těch už měl až po krk! Krádež cedrové šišky, neuklizený trus na pasece, vyškubnuté pero z ocasu – koho to zajímá? Tyhle delikty zcela postrádaly fantazii, smělost, krutost i zákeřnost. Ale teď se to stalo! Vražda! Truchlící vdova, hamižní advokáti, svědkové, podezřelí. Přesně jak to má být v opravdové zvířecí detektivce. Zkušený detektiv Jezevec Starší a jeho pravá ruka, mrštný a horkokrevný Jezevecour, už jsou pachateli na stopě.

niečo pre starších

Dobrodružstvá Milana Rastislava Štefánika (sk)

Jeden z dôvodov prečo je dnes Štefánik najznámejším neznámym Slovákom vôbec, je naša história 20. storočia. Režim Slovenského štátu a neskôr predstavitelia komunistickej strany usilovali o to, aby jeho odkaz vymazali z pamäte ľudí. Rozbíjali jeho sochy, premenovávali ulice, ničili knihy, zakazovali o ňom hovoriť a dokonca zasadili okolo jeho mohyly na bradle stromy, aby ju nebolo vidieť. Ich aktivity priniesli ovocie nielen im, ale aj ich súčasným nasledovateľom, ktorí dnes otvorene šíria nenávisť a konšpirácie v snahe rozdeliť spoločnosť. Pre svoj doterajší monopol na národnú hrdosť si vo svojom ťažení ukradli aj Štefánika a prezentujú ho ako svoj symbol. Problémom je aj to, že hoci o Štefánikovi existuje hromada skvelých kníh, pre mládež je ich formát vzdialený a v dnešnej digitálnej dobe nedokáže konkurovať obrazovému a zjednodušenému obsahu. Komiks je skvelý kompromis sklbujúci výhody knihy s výhodami obrazových médií, o jeho možnom uplatnení z printu do online nehovoriac. Komiks má 3 kapitoly a hromadu bonusového obsahu (plus 7 strán, ktoré sme vypracovali v minulosti).Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.