Letné novinky 2017

Letné novinky 2017

Povedala som si, že to tu treba trošku oživiť. Rozmýšľala som nad rôznymi formátmi článkov. Keďže ozaj potrebujem mať prehľad o nových tituloch, napadlo mi, že o tom rovno napíšem. Začnem prázdninami, lebo cez leto sa nič nedeje (ha!) a nič nové nevychádza (haha!). To som si teda zavarila. Ale tak nejak som to dala dokopy a prvý prehľad noviniek je tu. Zahrnula som tam české aj slovenské knihy vydané približne v letnom období.
Ak som na niečo zaujímavé zabudla, dajte mi vedieť.

Dôležité upozornenie: nie všetky knihy som čitala alebo videla. Niekedy som vyberala len na základe anotácií to, čo sa mi zdalo zaujímavé.
Článok obsahuje afiliátne odkazy.

 

od 1 roka

 

Lily a Momo – Katarína Macurová (sk,cz)

Katarínu Macurovú poznajú malí čitatelia hlavne vďaka jej knihe Prečo nekvitneš. Táto jej novinka vyzerá výborne.
Lily by sa tak rada hrala, ale nemá s kým. Jedného dňa dostane obrovský balík. Čo v ňom asi tak môže byť? To je teda prekvapenie! Je tam… Momo. Možno to bude jej nový kamarát!

 

 

Kde bývajú zvieratká v lese – Pavla Hanáčková (sk,cz)

Obľúbený formát pop-up knihy s jednoduchými obrázkami a minimom textu. Alebo skúste verziu V našej záhrade.
Vydaj sa s nami na cestu lesom, na ktorej spoznáš nielen jeho obyvateľov, ale aj ich obydlia! Zvierací kamaráti na teba budú vykúkať zo všetkých možných zákutí. S očarujúcimi priestorovými obrázkami si užiješ množstvo zábavy!

 

MiniPÉDIA – Objavujeme svet! RODINA (sk,cz)

Svojtka pokračuje vo vydávaní ďalších častí tejto skvelej interaktívnej série pre najmenšie deti. O knihách som písala už tu: kuk na článok.
Máš takú veľkú rodinu, že sa už vo všetkých tých babičkách, strýkoch, tetuškách, bratrancoch a sesterniciach ani nevyznáš? A čo tak naučiť sa to pekne od začiatku!

od 3 rokov

 

Vyber si svoju rastlinku a nauč sa o ňu starať – Katarína Belejová, Petra Bartíková, Aneta Žabková (sk,cz)

Ďalšia z náučných kníh z dielne B4U Publishing. Naučí deti starať sa o kvety alebo zvieracieho miláčika.
Klíčky, zelenina, bylinky, kaktusy, citrusy, bonsaje a mäsožravé rastliny. Nauč sa ich pestovať! V knihe ilustrovanej Anetou Žabkovou nájdeš to najdôležitejšie – zistíš, kde si zaobstarať obľúbené rastliny a ako sa o ne starať, aby ti nezvädli. Keď dočítaš, bude z teba záhradník jedna radosť!

ABeCeDárik – Daniel Hevier, Magdaléna Gurská (sk)

Daniel Hevier je bezpochyby najobľúbenejší autor poézie pre deti. Milujeme jeho Básnička ti pomôže. Recenziu na skvelý Abecedárik si môžete prečítať tu: klik sem.
Daniel Hevier rozumie detskému svetu, jazyku, nachádza s deťmi spoločnú reč, vie sa s nimi hrať a dohodnúť a deti ho za to milujú. A on má rád deti. Preto im napísal tento Abecedárik, aby im uľahčil prístup k písmenkám a prostredníctvom nich aj do sveta literatúry. „Abeceda je úžasný vynález,“ tvrdí. „Niekoľko písmen, a sú z nej poskladané všetky príbehy, rozprávky, básničky, riekanky, pesničky celého sveta.“

Máme Emu – Ján Uličiansky, Peter Čisárik (sk)

Ďalší skúsený autor a reedícia staršej knihy, Možno si pamätáte aj na animovaný večerníček z 90tych rokov. Rozprávky o jednej smutnej škôlke a vymyslenej slečne učiteľke.
V knižke Máme Emu si malí škôlkari kriedou na chodníku vyčarujú zázračnú učiteľku Emu ako kontrast medzi svojimi učiteľkami, ktoré sa už zabudli s deťmi hrať. S Emou nie je nič nemožné, hrať sa s Emou je úžasné. Rozprávka je únik z betónovej sídliskovej šedivosti do sveta ničím nespútanej fantázie. Jednotlivé epizódy veľkoryso sprevádzajú vynikajúce ilustrácie Petra Čisárika.

Velká medvědí cesta – Zbyněk Černík, Eva Sýkorová-Pekárková (cz)

Tie ilustrácie!
Není medvěd jako medvěd. V různých částech světa žijí různé druhy chlupáčů – liší se od sebe velikostí, barvou srsti, hladkostí tlapek, chutěmi a způsobem života vůbec. Když obrovský bílý lední medvěd Knut pozve svoje kamarády, malé černé malajské medvídky Kualu a Lumpura, na návštěvu k sobě do Arktidy, je zaděláno na pořádně dobrodružnou medvědí výpravu. 

Tango – Skutečný příběh jedné tučňáčí rodiny – Parnell Peter, Richardson Justin (cz)

Svetoznámy príbeh konečne vyšiel aj v českom preklade. Ak chcete deťom ukázať, že svet je naozaj rozmanitý, možno vám pomôže aj táto kniha.
Roy a Silo, dva tučňáčí kluci z newyorské zoo, si postavili hnízdo z kamenů a střídavě na něm seděli. Ale nic se nedělo… Až jednou dostal ošetřovatel Gramzay vynikající nápad! Příběh jedné skutečné ptačí rodiny s nádhernými ilustracemi Henryho Colea vtáhne děti všech generací.

Jediný den – Martin Baltscheit, Wiebke Rauers (cz)

Ďalší netradičný hrdina – podenka. Rozhodne musím pozrieť bližšie.
Kamarádi divočák s lišákem zažijí vylíhnutí okouzlující mušky jepice, která je tak líbezná, že je těžké ji nemilovat. Jenže jako každá jepice má na život jen jeden jediný den. Hodní přátelé jí tu hroznou věc nedokážou říct, a tak jí namluví, že tím, kdo má brzy odejít, je lišák. Líbezné mušce je ihned jasné, co je třeba udělat. V tom případě se do toho jediného dne musí vejít celý život a veškeré jeho štěstí.

365 tučňáků – Jean-Luc Fromental, Joelle Jolivet (cz)

Uprostred leta nás Baobab potešil touto zmrznutou novinkou. Písala som o nej tu: kuk na článok.
Prvního ledna zazvoní pošťák a přinese balík. Je v něm tučňák a záhadný dopis: „Jsem číslo 1, až budu mít hlad, dejte mi najíst.“ A tak to jde den co den… Obrazová kniha výtvarnice Joëlle Jolivet a spisovatele Jeana-Luca Fromentala je nápaditým a navýsost vtipným vyprávěním o počítání, jedné rodině a 365 překvapeních.

Nečakané priateľstvá alebo Ako si zvieratá a rastliny pomáhajú – Pavla Hanáčková, Linh Dao (sk,cz)

Môj letný favorit. Recenziu si môžete pričítať tu: kuk.
Priateľstvo možno nájsť úplne všade! Zábavná knižka s nádhernými ilustráciami deťom vysvetľuje symbiózu hravou formou.
…nielen zvieratá, ale aj rastilny si môžu navzájom pomáhať. Vydaj sa s nami na cestu prírodou, na ktorej sa dozvieš, že priateľstvo môžeš nájsť úplne všade!

Drobci – Vanda Raýmanová (sk)

Táto milá kniha vyšla síce pred letom, ale chcem o nej ešte písať, tak som ju zaradila aj sem.
Dvaja malí bratia Ben a Tom sa vďaka svojím nápadom dostávajú do najrôznejších situácii a zažívajú spolu všelijaké zábavné dobrodružstvá. V spoločných hrách spoznávajú nielen svet, ktorý ich obklopuje, ale aj samých seba. Knižka vznikla na motívy večerníčkového seriálu RTVS.

 od 5 rokov

 

Smelý Zajko v Afrike – Jozef Ciger Hronský, Jaroslav Vodrážka (sk)

Keď už sme pri tých opakovaných vydaniach, Mladé letá majú pripravené desiate vydanie klasiky najklasickejšej: Smelý Zajko v Afrike. Ak sa vám nechce pre knihu chodiť do knižnice, môžete ju mať aj doma.
Akože by mohlo stačiť Smelému Zajkovi, že raz videl svet? Svoju mladú žienku poučil, že keď si zajac natiahne nohavice, nemusí sa ani horára báť – a už sa im cesta míňala. Viedla ich cez potok, cez more, cez Turecko až do africkej púšte. …Smelý Zajko bol aj Zajko slávny. Slávna je aj knižka o ňom. Deti ju čítajú už vyše sedemdesiat rokov a všetkým sa páči. 

Animalium – Jenny Broom, Katie Scott (cz)

Jedna z najočakávanejších kníh roka. My ju máme v angličtine a je to určite nutnosť pre všetky zvedavé deti. Keď sa mi dostane do rúk toto české vydanie, určite o nej napíšem viac. (text je skôr určený starším, ale obrázky potešia aj mladšie deti)
Vítejte v Animaliu! V muzeu, které je otevřené 365 dní v roce. Vystavuje ty nejkrásnější exponáty a vy do něj můžete chodit, kdy se vám zachce. Najdete zde pestrou paletu téměř dvou set živočichů, kteří okouzlí návštěvníky každého věku. Prozkoumáte rozmanité biotopy planety Země. A co víc? Dozvíte se, jak se živočišstvo vyvíjelo, jak vypadají zvířecí útroby, a další zajímavosti. Račte vstoupit – království zvířat se vám otevírá v celé své kráse!

Můj atlas Česka – Ondřej Hník, Jiří Votruba a deti z ČR (cz)

Mám rada knihy ilustrované deťmi a táto vyzerá ako veľmi zaujímavý projekt. Som na ňu zvedavá.
Jak byste popsali nebo nakreslili místo, kde žijete? Takové zadání dala redakce Albatrosu dětem z celé České republiky. Vydejte se na cestu s koláží plnou textů a ilustrací od dětských, ale i dospělých zkušených autorů: Ondřeje Hníka a Jiřího Votruby. Poznejte všechny krásy a kouty republiky dětskýma očima! 

Příhody z notového sešitu – Radek Huštan (cz)

Ilustrácií málo, ale námet viac ako zaujímavý.
Každý popsaný notový sešit je plný zábavy a dobrodružství: ukrývá záhadné znaky, tajemné šifry, neznámé zkratky a symboly. Abyste si v něm dokázali číst, musíte znát noty a hudební teorii. Že je to nuda? Ale kdepak! Začtěte se do Příběhů z notového sešitu, kde ožívají hudební nástroje a slavní skladatelé. S nimi se naučíte o hudbě všelico, a ještě se budete smát.

Zebra pod postelí – Markus Orths, Dorota Dudková (cz)

Táto sezóna zjavne priala (trebárs len okrajovo) netradičným príbehom. Teším sa z toho.
Taky si myslíte, že zebry nešplhají, snídají spíš trávu než nutelu a nemluví? Johoho jahaha. Zeptejte se Johanky a jejích kamarádů! Zebra je ve skutečnosti úžasně nevypočitatelný tvor a náramně užitečná pomůcka v každé třídě a pod každou dětskou postelí. Občas ovšem potřebuje zachránit. Dětská kniha o holčičce, která má dva tatínky.

od 8 rokov

 

Darkus a chrobáky – M.G. Leonardová (sk)

Túto som vybrala, pretože knihu, kde zvieracím miláčikom hlavného hrdinu sú chorbáky som ešte nevidela. Recenziu si môžete prečítať tu: klik.
Darkus a chrobáky je prvým dielom zábavnej trlógie o brilantnom chlapcovi, jeho lojálnych kamarátoch a chrabrých chrobákoch, ktorá nám spoločne prinášajú dobrodružstvo plné humoru i vedeckých faktov.

Proč je na světě tolik bohů? – Petr Kostka, Petr Urban (cz)

Možno niekoho zaujme aj táto novinka. Tak ako mňa.
V čem se liší křesťanství od budhismu? Jaký je rozdíl mezi islámem a judaismem? Které náboženství má nejvíc vyznavačů? Odpovědi na tyto otázky a mnohé další informace jsou zpracovány tak, aby jim dobře porozuměly i děti. Čtenáři se seznámí s historií, současností a uspořádáním nejrozšířenějších světových náboženství. Dozví se, které osobnosti stály u jejich vzniku, které myšlenky tvoří základ dané víry nebo které knihy jsou uctívány jako posvátné.

niečo pre starších

 

Víla Dita – Měrka Petrm, Janazapa

Komiksy ja môžem =)
Ve Víle Ditě a dalších komixově provedených pohádkách (např. O zkaženém princi, O nosní dírce a vesmíru…) se setkáváme s bizarními a bláznivými příběhy, určenými dětem i dospělým, jež se sice odklánějí od klasického pojetí pohádek, přesto v nich nechybí konfrontace dobra a zla. “V pohádce totiž nejde o majetek a peníze, ale o dobro a lásku, hodnoty, jež dávají lidskému životu smysl. A smysl, to je asi ten nejcennější poklad v bytí. Neb není nic horšího, než promarnit svůj úděl.“Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.