Vaříme s dětmi pro děti

Vaříme s dětmi pro děti

Väčšina z vás vie, že príprava jedla pre rodinu zaberie dosť veľa času. Prečo to nevyužiť a netráviť ho aspoň občas spolu? Veď varenie môže byť zábava pre všetkých. Táto kuchárska kniha vám poradí, ako zapojiť aj deti. Tak, aby ich to nielen bavilo, ale vzniklo z ich snahy aj chutné jedlo.

Petra Novotná je nielen úžasná kuchárka, ale hlavne vášnivá fotografka. Možno ste už jej recepty videli na jednom z jej foodblogov (natalirek.cz, kucharinka.cz) alebo instagrame. Jej fotky jedál sa nedajú prehliadnuť a vyzerajú náramne chutne.

Kniha obsahuje viac ako sedemdesiat receptov, rozdelených podľa tém: Jíme venku, Oslava pro malé princezny, Piráti na dohled, Teče to, voní to, co je to…). Každý recept má okrem súpisu ingrediencií aj veľmi podrobný návod. Samozrejmosťou sú údaje o počte porcií, ako dlho bude trvať príprava a náročnosť. Ako bonus je vždy malý odsek o určitej potravine alebo nejaká zaujímavosť.  Veľmi sa mi páči, že Petra Novotná často hovorí o výbere čerstvých surovín a vysvetľuje, prečo je to dôležité. Dozviete sa napríklad ako vybrať vajíčka, ryby alebo melón a avokádo. Alebo si môžete prečítať o tom ako sa vyrába tvaroh, cestoviny či želatína.
Mojou najobľúbenejšou je kapitola o chlebe a pečive. Každý by si aspoň raz mal vyskúšať upiecť čerstvý chlieb alebo rohlík. Pocit, že si človek dokáže vlastnými rukami vytvoriť tieto základné potraviny je totiž veľmi uspokojujúci. Autorka tu vybrala jednoduché recepty, ktoré ozaj zvládne i dieťa.
Vyskúšali sme si s pampúchom sladké loupáky aj pita chleba. Robili sme tortillové závitky, hráškovú polievku, jahodové minikoláčiky a voňavé krehké sušienky. Okrem tých sušeniek (ktoré mi dali dosť zabrať, ale malo ma varovať slovo „krehké“) sa nám všetko podarilo.

Recepty v knihe sú väčšinou bežné jedlá vybrané a upravené tak, aby ich prípravu zvládli deti. Áno, je tam veľa sladkých jedál. Ale podstatnú časť tvoria jedlá pripravené z ľahko dostupných a čerstvých surovín. Pokiaľ teda doma nemáte úplný zákaz cukru, nemusíte sa toho báť. V knihe totiž ide hlavne o to, aby prilákala do kuchyne deti. Myslím, že práve to sa jej darí výborne.

Už som písala, že fotky v knihe sú úžasné? Na zjedenie. Petru zdá sa foodstyling veľmi baví a je to vidieť. Celá kniha je graficky krásne spracovaná. Čítať ju je nielen zaujímavé, ale aj potešením pre oči. Podstatné však je, že recepty naozaj fungujú. Ak teda máte doma dieťa od 5 do 10 rokov, neváhajte, určite ho spoločné varenie s touto knihou bude baviť.

varime_01  varime_02  varime_03  varime_04  varime_05  varime_06  varime_07  varime_08  varime_09

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk  alebo martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Názov: Vaříme s dětmi pro děti
 Text/Fotografie: Petra Novotná
 Vydal: Smart press, 2015
 Strán: 224
 ISBN: 9788087049792


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.