O klíči

O klíči
Kniha O klíči je príbeh o cestách. Tých krátkych každodenných, ako cesta do školy. Hlavne však o tých nekonečne dlhých, ktoré sa odohrávajú v detskej fantázii. O klíči Pavla Čecha je našou malou zoznamkou s týmto autorom. Prvá a rozhodne nie v pampúchovej knižnici posledná.

Príbeh začína jedno obyčajné ráno cestou do školy. Klukovi sa príliš nechce sedieť v lavici a čakať na posledné zvonenie. A práve keď je tak krásny deň, ako stvorený na veľké dobrodružstvo. Stačí však na chodníku nájsť starý hrdzavý kľúč a všetko je inak. Nasleduje neuveriteľná cesta fantáziou malého chlapca. Taký starý kľúč určite skrýva nejaké tajomstvo. Čo to asi môže byť? Trinásta komnata, čarovná záhrada, tajná zásuvka? A ako sa sem vôbec dostal? Stratili ho piráti, zhodili z balóna, práve teraz po ňom pátrajú najväčší detektívovia sveta!
Smršť možností, ktoré môže vymyslieť len dieťa, vás strhne so sebou. Zrazu sa ocitnete uprostred neľútostného boja pirátov, na dne oceánu, v starom majáku alebo aj v zamknutom kine.
Svet Pavla Čecha je plný tajomnej atmosféry. Typické je jeho využívanie podobných farieb v ilustráciách, niekotré pôsobia takmer monochromaticky. Skoro magické obrázky, zvláštne svojou textúrou, perfektne vystihujú fantáziu malého kluka. Je v nich kus dobrodružstva a zároveň aj akési nebezpečné tajomstvo. Vďaka množstva odkazov na „staré časy“ (už len tá klukova aktovka, Vinnetou, Rychlé šípy) to úžasne funguje nielen na deti ale aj na rodičov.
Sám autor o sebe tvrdí:

Mám rád zarostlé zahrady, pohled na hvězdné nebe, motýly a brouky,
lidi s dobrým srdcem, vůni lesních jablek a borového lesa, toulání,
oprýskané zdi, indiány, Rychlé šípy, písničku Andělská, pouštění draka,
knihy Michala Ajvaze, zrezavělé klíče, stará kina, čistou vodu,
tajemství… a pokouším se to namalovat na plátno
a nebo o tom psát a kreslit knížky.

Musím povedať, že sa mu to darí dokonale.

o klici

 

o klici

 

o klici

 

o klici

 

o klici

 

o klici

 

o klici

 

o klici

 

o klici

 

o klici

 

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk  alebo martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.

Názov: O klíči
Text: Pavel Čech
Ilustrácie: Pavel Čech
Vydal: Petrkov, 2014
Strán: 84
ISBN: 97880875952511 thought on “O klíči”

  • Paráda! Knihy od Pavla Čecha som vždy chcela, ale brala som to tak, že si ešte počkáme. Táto je však pre Mišku ako stvorená. Juuuj a to som dnes vravela, že na dlhý čas s nákupom kníh končím. Pomoooooc! 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.