Pom Pomove rozprávky

Pom Pomove rozprávky

Možno si na neho pamätáte z detstva. Čudná príšerka, ktorá vyzerala ako čiapka, parochňa alebo maliarska štetka. Sedávala Bambuľke na hlave a cestou do školy jej rozprávala rozprávky. Hovorím o Pom Pomovi.

Prvá kniha vyšla v roku 1986. My sme ju ale ako deti dostali o pár rokov neskôr, keď som bola trošku strašia. Ale pamätám si, že môj mladší brat ju miloval. Dookola sme mu museli čítať o Artúrovi Buchtovi a jeho neskonalej láske k čokoláde. Dokonca som mu Artúra nakreslila do pamätníčka. Aj preto som sa potešila, keď som sa dozvedela, že Ikar sa knihu znova chystá vydať. Nakoniec som bola príjemne prekvapená.

Prekvapená preto, lebo kniha priniesla aj dva nové príbehy. V pôvodnom vydaní bolo 6 príbehov. V tomto novom sú síce len 4, ale zato dva nové. V každom je aj náš milovaný Artúr Buchta: Chudák Artúr Buchta, Gumovací pavúk, Hodinová Skočpružinka a Pohnevané topánky.
Na texte vidieť, že bol napísaný pred 30timi rokmi. Aj som sa trochu bála, či to nebude pampúchovi vadiť. Dej je ale pútavý a zábavný, takže sa páčil. Na nejaké pozastavenia nad slovami a stavbou viet nebol čas. Okrem toho, text prešiel drobnou úpravou. Mária Števková, ktorá prekladala pôvodnú knihu, občas vymenila nejakú frázu alebo slovo za prívetivejšie pre dnešné deti. Nové príbehy zase preložil Gertraud M. Tóth, takže jazyk je pomerne aktuálny (S ohľadom na pôvodný text, samozrejme. To, že na knihe pracovali dvaja prekladatelia si ani nevšimnete.).

Ak teda chcete čítať svojim deťom zábavné príbehy o neposednej pružinke, šikovnom tučnom Artúrovi alebo pavúkovi, ktorý vygumuje čo sa mu zachce, kľudne po Pom Pomových rozprávkach siahnite. Sú perfektné na predčítanie deťom od 4 rokov, ale pobavia ako samostatné čítanie aj vášho 7-8 ročného.

 

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Ikar.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Pom Pomove rozprávky
Text: István Csukás
Ilustrácie: Ferenc Sajdik
Preklad: Mária Števková, Gertraud M. Toth
Vydal: Ikar, 2018
Strán: 128
ISBN: 9788055161921
HODNOTENIE  7/10
text     ★★☆
ilustrácie  ★★☆
úprava    ★★★
extra    ☆


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.