Cesta na svet

Cesta na svet

Každý rodič má (väčšie alebo menšie) obavy z určitých otázok. Viete ktoré myslím: „Prečo má teta Baška také veľké brucho?“. Alebo: „Mami? A ako som sa narodila?“ A najobávanejšia zo všetkých: „A čo je to ten sex?“
Verte, je lepšie byť pripravený. Kniha Cesta na svet je bez preháňania tá najlepšia, ktorá pomôže vám s formulovaním odpovedí a deťom s pochopením tak zložitej témy. To všetko zrozumiteľne, pútavo, a hlavne odborne a citlivo.

Knihou vás sprevádza predškolák Edo. Zvedavý chlapec, ktorého trápia mnohé veci. Napríklad aký je rozdiel medzi trajektom a katamaranom. Alebo ako sa vlastne dostal na svet on, k mame a tatovi. A keďže sa veľa pýta, môžete spolu s ním zistiť ako to všetko začína.
Najskôr sa teda popisujú veci, ktoré si deti najčastejšie všimnú: zväčšujúce sa brušká maminiek. Cez zmeny na tele počas rastu sa plynulo dostanete k pohlavným orgánom, spojenia vajíčka so spermiou, opisu ako sa dieťatko v brušku deväť mesiacov vyvíja, až k samotnému sexu. Tam sa cesta samozrejme nekončí. Príbeh sa znova vracia k Edovi aby zistil, že aj on čoskoro bude mať sestričku. Prežijete spolu s ním tehotenstvo a dokonca aj pôrod. Na záver ešte to najdôležitejšie: rozprávanie o rodine.

Kniha je napriek komplexnosti písaná veľmi zábavne. Popisy sú síce (primerane) odborne presné, bez potreby „zahmlievania“, ale nie je to nudný text. Hlavne vďaka milým vsuvkám detského rozprávača. Napríklad vlaková poznámka na konci kapitoly o pohlavnom styku geniálne ponúka tak potrebné odľahčenie.
Stále nemôžem uveriť, koľko rôznych vecí sa autorom podarilo do knihy dostať. Akoby mimochodom tu nájdete informácie o hormonálnych zmenách v puberte, o antikoncepcii. Ako vzniknú dvojičky, čo je to cisársky rez, o dojčení. Ale aj o tom, že nie každý kto sa narodí ako dievča sa musí cítiť ako dievča. Že nie každý pôrod musí byť v nemocnici. Dokonca aj poznámku o tom, že je škoda neumožňovať adopciu niektorým párom.

Autorka Jana H. Hoffstädter spolupracovala s odborníkmi. Na obsah odborne dohliadali psychologička doc. PhDr. Eva Poliaková Csc. a gynekologička MUDr. Zuzana Šebíková.

Petra Lukovicsová vybavila knihu jednoduchými čierno-bielymi ilustráciami. Sú plné detskej fantázie a hravosti , ale tiež krásne akurátne pri niektorých konkrétnych obrázkoch. Aj celková grafická úprava je veľmi podarená. Kniha tak pôsobí ako celok veľmi príjemne a sviežo. A to je pri téme, ktorou sa zaoberá, úžasné.

Podľa autorov, je kniha určená na spoločné čítanie, listovanie a prezeranie rodičov a detí od štyroch rokov. Samozrejme, každé dieťa je iné a veku by ste mali prispôsobiť výber čítaného textu z knihy. Päťročníka zaujímajú iné veci ako osemročnú. Ale ako píše autorka, vždy „je dôležité hovoriť o veciach otvorene, a pritom láskavo a s citom“.

Som rada, že na Slovensku vyšla taká úžasná kniha a že stihla obdobie, kedy ju určite budeme u nás potrebovať. Aj keď sme ju ešte s pampúchom nečítali, pomohla mne ako rodičovi ujasniť si veci, s ktorými by som chcela svoje deti zoznámiť. Skôr ako by sa to nevhodným spôsobom dozvedeli od niekoho iného. Chcem totiž, aby sa nebáli pýtať. Aby vedeli, že ich telo je tá najprirodzenejšia vec na svete. Aby vedeli, že sex, láska a rodina spolu úzko súvisia. A to všetko v Ceste na svet je.
Ja sama som knihu čítala už niekoľkokrát. Myslím, že mi to pomohlo vnútorne „znormalizovať“ si niektoré témy. Dúfam, že keď nastane čas otázok, budem pripravená odpovedať. Vďaka tejto knihe.
Na záver už len odkaz na skvelý rozhovor s autorkou: Ako sa s deťmi rozprávať o sexe.

             

Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk  alebo martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: Cesta na svet
Text: Jana H. Hoffstädter
Ilustrácie: Petra Lukovicsová
Vydal: O.K.O., 2016 / Labyrint ,2016
Strán: 120
ISBN: 9788088805175 / 9788086803388


2 thoughts on “Cesta na svet”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.