Vianočka Udatný, medveď Mňau, drak Čau a originál princezná Fujara Lopúchová

Vianočka Udatný, medveď Mňau, drak Čau a originál princezná Fujara Lopúchová

Prečítali ste s deťmi už všetky Dobšinského rozprávky? A máte pocit, že už vás v boji dobra a zla nemôže nič prekvapiť? Tak to skúste s Jurajom Raýmanom a jeho Vianočkom udatným.

„Juchuchuchuchú! Toto je iná prča!“ výska starenka a uši jej vlajú v prievane. „Všimol si si, že náš život je oveľa pestrejší, odkedy máme dieťa?“

Príbeh začína tak obyčajne, rozprávkovo. Za siedmimi horami, siedmimi dolami, chalúpka, starček a starenka a tak ďalej… O chvíľu vás ale zaskočia Vianoce, ktoré sa so svojim majestátnym zadkom posadia ku stolu, šomrajúc vypijú dva čaje so slivovicou a spokojne zaspia. Starkí si ako darček upečú synčeka Vianočku, ktorému Vianoce vdýchnu ľudskú dušu. A to sa potom začnú diať veci! Nebudete veriť vlastným ušiam.

Na úvod si Vianočka struhne bitku s dvanástimi zbojníkmi. Poletí sa aj do neba, kde sa to svätému Petrovi všetko pomieša. Nebola by to rozprávka bez princeznej. Samozrejme zakliatej, aby sa hlavný hrdina mohol blysnúť nejakým odvážnym skutkom. A za všetkým nešťastím iste stojí Čert. Jasné, že nie. Najviac zla vyparatia dvaja hriešnici, ktorí ušli z pekla. Príde dokonca aj na toho Dobšinského. Princezná Fujara sa tiež pekne predvedie a podvedie nielen zbojníkov, ale aj samotného Čerta.

Čím ďalej, tým je dej hustejší a prepletenejší. Po príbehu s medveďom sa už veci začnú našťastie rozuzlovať a hlavne trochu riediť. Síce budete chvíľu tápať kto sa komu sníva, ale všetko smeruje k šťastnému koncu.  No aj ten musí ešte odobriť sám Dobšinský.

„A potom? Čo bude po konci?“ vyzvedajú deti.
„Predsa titulky a potlesk.“

Napriek miernemu zmätku ma kniha veľmi bavila. Autor neváha robiť si vtipy sám zo seba. A to je vždy plus.

„Jéjdanenky!“ vzdychne si zo sna starenka. „Väčšia capina sa mi prisniť nemohla?“

Aby si deti naplno užili Raýmanove srandičky, mali by trochu tých klasických slovenských rozprávok poznať. Teda Vianočka je síce pre skúsenejších čitateľov, ale zabavia sa aj mladšie deti.  Vďaka sviežemu jazyku a nevtieravému humoru si ju užijú aj deti od šesť rokov. A ako to pri skvelých knihách býva, zaujme aj rodičov.  Dvojica hriešnikov Opic Mastný a Vajco Škrupina hovorí sama za seba.

Vianočka je hrdina ozaj rozprávkový. S láskou upečený, poctivo vypiplaný. Len to jeho mäkké srdce… Pre to hrozienkové srdce ale Vianočka neznesie krivdu, ochotne pomáha a napráva a vôbec, správa sa viac ľudsky ako ľudia. A aj keď je udatný a nebojácny, aj jeho treba občas zachrániť.

Ilustrácie Vandy Raýmanovej sa ku knihe perfektne hodia. Svojou príjemnou farebnosťou vyvolávajú dojem, že vám je svet Vianočku dokonale známy. Občas jednoduché, ale s prekvapivými a vtipnými kolážovými detailami.

Túto nenápadnú knihu si v kníhkupectve určite pohľadajte. Bude baviť celú rodinu. Aj bez draka Čau.

vianocka_udatny (8) vianocka_udatny (1) vianocka_udatny (2) vianocka_udatny (3) vianocka_udatny (4) vianocka_udatny (5)
vianocka_udatny (7)

Knihu si môžete kúpiť  na martinus.sk  alebo martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
 Názov: Vianočka Udatný, medveď Mňau, drak Čau a originál princezná Fujara Lopúchová
 Text: Juraj Raýman
 Ilustrácie: Vanda Raýmanová
 Vydal: filmotras, 2014
 Strán: 130
 ISBN: 9788097136918


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.