Artur a zlaté lano

Artur a zlaté lano

Hilda vydupala na českom trhu cestu komiksom pre deti vo veku od 5 do 10 rokov. Túto zvláštnu dieru na trhu sa snaží zaplniť aj časopis Bublifuk s pôvodnou českou tvorbou. Vydavateľstvu Paseka sa to ale tiež darí výborne. Po Hilde prichádzajú s prvou časťou z Bájné pokladnice profesora Brownstona: Artur a zlaté lano.

Artur a zlaté lano je autorská provitna britského ilustrátora Joe Todd-Stantona.  S komiksami o Hilde ho spája nielen domovské vydavateľstvo Nobrow, ale aj inšpirácia severskou mytológiou. Môžeme povedať, že Hilda sa mytológie len zľahka dotýka, ale Artur si ju berie ako základ. Príbeh, ktorý rozpráva, je totiž priamo prebratý zo známych legiend. Samozrejme upravený pre súčasného detského čitateľa.

Artur  pochádza z malého islandského mestečka. Vždy bol tak trochu iný ako ostatní. Najradšej sa sám túlal v okolitých lesoch a prežíval mnohé podivné dobrodružstvá. Raz pri svojich potulkách stretne obrovského čierneho vlka. Vlk zaútočí na mestečko a Artur sa len bezmocne prizerá z diaľky.
Vlk okrem toho, že poranil všetkých obyvateľov, zahasil aj veľký oheň, ktorý ich chránil pred mrazom. Chudáka Artura susedia obvinia, že za pohromu môže aj on. Preto sa vydá na výpravu k bohovi Thorovi. Ten jediný môže oheň zapáliť. Thor ale naoplátku žiada Artura, aby mu pomohol vlka Fenrira chytiť. A čuduj sa svete, skutočne sa im to spoločnými silami podarí.

Veľmi je mi sympatický tento malý chlapec. Artur a zlaté lano je síce príbeh o odvahe, ale nie je to klišé „from zero to hero“. Áno, na záver všetci obyvatelia oslavujú jeho hrdinstvo, ale Artur je dobrodruh od začiatku. Tak ako Hilde, aj jemu sa prihodia nečakané fantastické veci nie preto, že je k tomu predurčený, ale preto, že dobrodružstvo a zábavu sám vyhľadáva. Myslím, že nie je na škodu toto občas deťom aj nám samým pripomenúť.

Kniha je vlastne takou zmesou komiksu a obrázkovej knihy. Ilustrácie tu jednoznačne hrajú prím. Text aj rozprávanie príbehu je v podstate minimalistické. Ako ľudové rozprávky: dej okresaný takmer na kosť. Detaily a dynamiku k príbehu potom pridávajú veľkorysé ilustrácie. Tie sú často rozdelené na stranách do formy komiksových okienok, ale chýbajú typické dialógové bubliny.

Asi netreba hovoriť, že pampúch je z knihy nadšený. Máme ju síce len z knižnice, ale zjavne si ju musíme kúpiť aj domov. Vydavateľstvo Paseka chystá aj pokračovanie s názvom Marcy a záhada sfingy. A možno aj tretí diel, keď ho autor dokončí. Nevieme sa dočkať.

 

 

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK , NA MARTINUS.CZ  (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Artur a zlaté lano
Text / Ilustrácie: Joe Todd-Stanton
Preklad: Naďa Špetláková
Vydal: Paseka, 2018
Strán: 48
ISBN: 9788074329043


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.