Lindbergh / Armstrong

Lindbergh / Armstrong

Keď vydavateľstvo Dynastie vydalo knihy o odvážnych myšiakoch, bolo ich vidieť všade na internetoch. Nadšené reakcie malých čitateľov aj rodičov, prekrásne fotky… Musím povedať, že tieto knihy si určite pozornosť zaslúžia.

V knihe Lindbergh sledujeme príbeh myšiaka, ktorý sa jedného dňa ocitne sám. Všetci jeho príbuzní sa niekam stratili. Zdá sa, že odišli do Ameriky. Náš hrdina sa chce vydať za nimi, ale loďou to už nepôjde. Dobre ich totiž strážia mačky. Náhodou stretne netopierov – lietajúce myši, a rozhodne sa cez oceán preletieť. Stačí si len zostrojiť krídla, nie?  Mladý myšiak však zistí, že nič nie je také jednoduché, ako sa zdá. Ale vďaka svojej vytrvalosti a odhodlaniu sa mu nakoniec podarí svoj plán uskutočniť. Zostrojí si svoje vlastné lietadlo a preletí cez Atlantik.

V príbehu nazvanom Armstrong zase malá myš chce dokázať ostatním, že Mesiac nie je zo syru. Po dlhom štúdiu a niekoľkých pokusoch sa mu podarí zostrojiť vesmírnu raketu. Naozaj sa poprecházda po Mesiaci. Jeho plány sa dostanú do rúk ľuďom, ktorí vďaka nim postavia vlastnú raketu a tiež vyletia až na Mesiac.

Práve tá neúnavná ochota hrdinu skúšať, zlyhávať a znova skúšať ma v oboch knihách tak baví. Poznanie, že cesta k úspechu je zložitá, je jedna z tých dôležitých vecí, ktoré si malý čitateľ z knihy odnesie. Tak to totiž v živote naozaj je. To často dobre pozná už aj dieťa.  Netreba sa po prvých neúspechoch vzdávať. Ako odvážni myšiaci, aj my sa môžeme z chýb poučiť a robiť veci lepšie a lepšie.

Obrovským zážitkom sú samotné ilustrácie. Autor Torben Kuhlmann je predovšetkým ilustrátor a je to na knihách vidieť. Fantastické obrázky v hnedých odtieňoch sú plné akurátnych dobových detailov. Vynikajúco vystihujú atmosféru „historického“ rozprávania. Okrem toho sa pekne hrajú s kontrastom medzi malou myšou a veľkým svetom. Dvojstrana so stenou z lodných kufrov a krčiacim sa myšiakom v rohu obrázku vám dá jasne pocítiť, že je to len bezmocné zvieratko. Ale myšiak letiaci ponad oblaky nad miniatúrnym mestom je už hrdina.
Myši aj zvieratá majú síce ľudské vlastnosti, ale sú nakreslené veľmi realisticky, skoro bez poľudšťovania.

Trošku mätúci je názov a samotné spojenie myší s reálnymi postavami. Myš v prvej knihe nie je pomenovaná. Oproti slávnemu letcovi, ktorý ako prvý prekonal Atlantický oceán, letí opačným smerom. Na záver sa dokonca necháva malý chlapec Lindbergh inšpirovať myším príbehom. V Armstrongovi je to ešte mierne absurdnejšie. Tajná (ľudská) polícia prenasleduje hlavného myšieho hrdinu, dokonca mu aj zhabe nákresy. Keď potom skutočný Neil Armstrong kráča po Mesiaci, pomenujú myšiaka tak isto Armstrong. Aby sa nikto nedozvedel pravdu o prvých krokoch na Mesiaci…
Pokiaľ vám teda nevadí, že knihy nie sú o skutočných ľuďoch, smelo sa pustite do čítania. Majú totiž oveľa viac kvalít, ako tento podivný detail. Na vyváženie vymysleného príbehu, sú v knihách v závere krátke medailóniky venované nielen Lindberghovi a Armstrongovi, ale aj iným významným osobnostiam v daných oblastiach.

 

 

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Lindbergh – Dobrodružství létajícího myšáka / Armstrong - Dobrodružná cesta myšáka na Měsíc
Text / Ilustrácie: Torben Kuhlmann
Preklad: Radek Malý
Vydal: Dynastie, 2014 / 2016
Strán: 96 / 128
ISBN: 9788090580305 / 9788090580312

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.