Největší přání

Největší přání

Milujem premyslené knihy. Také, čo vás pobavia, nadchnú pre niečo, sú krásne a ešte sa v nich môžete veľa dozvedieť. Nebudem vás napínať, táto je jednou z nich. Pre mňa jednoznačne top v česko-slovenskej produkcii.

Základom dobrej knihy pre deti je, že deti baví. Často to v recenziách nespomínam, pretože je to pre mňa samozrejmé. Ak kniha nebaví, nie je dobrá. Tak trošku som sa toho obávala práve pri tejto. Kniha Největší přáni totiž vznikla s cieľom zoznámiť deti s vybranými témami v spolupráci vydavateľstva a organizácie Člověk v tísni. Medzinárodný projekt Global Schools realizujú v Česku pod značkou Varianty.

Plyšový azúrový koník sa narodil v továrni na hračky. Vyzeral skoro ako mnoho ďalších, ale nie celkom. Napriek zle prišitému štítku sa aj on vyberie na cestu naprieč oceánom, do regálov obrovského hračkárstva, na oslavu narodenín až do náručia malého dievčatka. Na tejto púti sa môžete dozvedieť nielen o potrebe priateľstva, ale aj kopu iných dôležitých vecí.

Práve množstvo tém, ktoré sú v knihe obsiahnuté môže byť kameň úrazu. (Tak ako v tej nie príliš vydarenej Gerde.) Našťastie je autorka Ester Stará vynikajúca spisovateľka a dokázala si so všetkým hravo poradiť. Popravde, pri prvom prečítaní si jemné odbočky príbehu ani nevšimnete. Ale keď čítate viackrát, alebo so staršími deťmi viac do hĺbky, ohromí vás to. Napríklad príbeh krajčírky, ktorá už dlho nevidela svoju rodinu, malá Rahíma a jej vlastná dlhá cesta z rodnej krajiny, Samovo nesplené želanie…

Bez zbytočného moralizovania a všeobímajúcich múdrostí (stále pozerám na teba, Gerda), bez potreby redukovať deťom svet na čiernobiele videnie. Bez nekritického jednostranného pohľadu, pozitívneho alebo negatívneho, ale aj bez jednoduchého riešenia. Snaží sa popísať zložitý svet taký, aký naozaj je.
Náš hrdina, modrý koník, sa dostane na oslavu narodenín do veľkého domu plného hostí. Oslávenec je ale na prvý pohľad rozmaznaný, ofučaný a nevďačný chlapčisko. Ani jeden z týchto prívlastkov však nie je použitý v texte!  Je tam len napísané, že sa tvári znudene. Dokonca za každý z darčekov, ktoré ho ani nezaujímajú, poďakuje. Chlapca ale niečo trápi. Jeho jediné želanie totiž bolo vidieť otca. To sa mu však nesplnilo. Sam sa nakoniec rozplače v maminom náručí (a mne puká srdce). Len za túto epizódku by som autorku vyobjímala.

Kniha aj pri jednoduchom čítaní dáva veľa. Napríklad sa dieťa dozvie fakt, že hračky, ktoré vlastní, sa vyrobili v nejakej ďalekej krajine a museli sa doviezť až do našich obchodov. Ak ale chcete viac s konkrétnymi prvkami príbehu pracovať, ku knihe je vypracovaná fantastická metodika pre učiteľov ZŠ.  Obsahuje 12 lekcií, ktoré môžete použiť pri výuke. (Na strane 20 si pozrite akých rôznych oblastí sa lekcie dotýkajú.) Okrem metodiky nájdete na stránke varianty.cz aj celú knihu, alebo ďalší výukový materiál. Vynikajúca práca.

Největší přání ilustrovala Daniela Olejníková. Daniela patrí medzi slovenský ilustrátorský národný poklad. Každé jej dielo je neskutočné. Od jej autorskej knihy Liek pre Vĺčika, Vadasovej Na úteku, Pastirčákovej O kresbe, čo ožila (mojej najobľúbenejšej, ktorú si vtedy 3ročný pampúch obzeral donekonečna). Všetky prekrásne a originálne. Skrátka kresby, ktoré sa vám neopozerajú.
Olejníková robila aj grafickú úpravu, ktorá je patrične vynikajúca. Až na tú zvláštnu voľbu obálky. Tá je síce výrazná, ale pôsobí mierne prehustene.

Ako som už písala, kniha vznikla z potreby priniesť do škôl „aktuální globální témata, rozvíjet kritické myšlení a jednání odpovědné k přírode i lidem“. Tieto naozaj v knihe nájdete. Je naivné myslieť si, že deti takéto témy nezaujímajú, alebo ich nepotrebujú riešiť. Práve naopak, je dôležité, aby zistili, že život nie je len o ich  ulici, meste, krajine. Aby pochopili, že svet sa nezačína za hranicami štátu. Svet je tu a my všetci ľudia sme jeho súčasťou. To čo robíme, má dopad aj na ostatných. Žijeme síce lokálne, ale mali by sme myslieť globálne. Nie je to ťažké pochopiť. A (vďaka rôznym ekologickým katastrofám) sa ukazuje, že je nadmieru dôležité tomu rozumieť.

Knihu Největší přání teda zaraďujem do mojej police česko-slovenských kníh svetového formátu. Stavbou príbehu bude vyhovovať deťom od 5 a vďaka množstvu zaujímavých tém až do 10 rokov.
Vlastne som zabudla odpovedať na obavu z úvodu. Áno, kniha naše deti baví. Veď kto by odolal príbehu o plyšovom koníkovi a živým ilustráciám s vtipnými komiksovými bublinami. Pampúch sa nechal nachytať hneď.

 

 

Za knihu ďakujem vydavateľstvu 65. pole.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Největší přání
Text: Ester Stará
Ilustrácie: Daniela Olejníková
Vydal: 65. pole, 2017
Strán: 40
ISBN: 9788087506974


3 thoughts on “Největší přání”

  • Naprosto souhlasím! Nemám ráda takové ty prvoplánové agitky, které říkají co je dobré a co špatné. V téhle knížce je přitom představeno tolik témat k diskuzi, aniž by byl podsouván ten jediný správný názor.

    • Ja zase nemám rada tie jednoduché riešenia. Potom to podsúva myšlienku, že všetko na svete sa dá vysvetliť jednou vetou. A z toho je už len krôčik k rôznym konšpiráciám. Táto kniha krásne ukazuje aj druhú stranu príbehov. Ale tiež neskĺza k nejakému pátosu, čo sa občas stáva pri hovorení o rôznych kultúrach alebo aj ekológii. Skrátka po všetkých stránkach vydarená kniha.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.