Gerda

Gerda

Och, Gerda, Gerda… Prečo si tak krásna? To si vždy hovorím, keď knihu berieme do rúk.

Najskôr to dôležité: Adrián Macho je neskutočný ilustrátor. Jeho obrázky sú plné sýtych farieb, textúr a vzorov. Bez toho, aby pôsobili zahlcujúco. Drží si svoj výrazný štýl, ktorý, zdá sa, milujú ľudia na celom svete. Nečudujem sa.

Námet a príbeh vymyslel Macho. Keďže je kniha jeho prvotina, s textom pomáhal Peter Kavecký. Veľa výhrad mám ku kvalite textu. Všetky sú ale založené na tom, že som čakala od knihy dokonalosť. Gerda je ale len mierne nadpriemerná. Nie je to zlé, ale… ale mohlo to byť lepšie.

Gerda vyrastá v šťastnej rodine so svojim bratom Larsom. Raz sa však niečo stane a Gerda sa ocitne sama. Vydá sa na dlhú púť za stratenou rodinou. Cestou stretne mnoho tvorov, naučí sa o sebe aj o svete veľa. Nakoniec sa šťastne stretne s bratom. Nájde svoj domov, miesto kde sú vaši najmilší stále nablízku.

Príbeh je rozdelený na dvanásť častí. Keďže sa tragédia straty rodiny odohrala už na začiatku (aj to len náznakovo), príbeh plynie viacmenej pokojne. Každá kapitola má svoj vlastný život. Najviac mi vadilo množstvo naznačených tém. Napríklad epizódka o stretnutí s ľadovým medveďom. Gerda s ním strávila dlhé hodiny v rozhovore. (V knihe sa často vedú dlhé rozhovory.) Zistila, že sú spriaznené duše. Aj keď sa už možno nikdy neuvidia, budú navždy priateľmi. Tento vynikajúci námet by si kľudne zaslúžil vlastný priestor. Takto sa v texte trochu stráca.
Áno, samozrejme si to s deťmi môžete samostatne prebrať. Je veľa kníh, ktoré načrtávajú nejaký problém a nerozoberajú ho do hĺbky (napríklad v skvelej knihe Největší přání). Adrián Macho ale nie je skúsený autor ako Ester Stará, preto to v Gerde nefunguje tak, ako by malo.

Druhá vec, ktorá mi prekážala, bolo kolísanie významu obrázkov a textu. Väčšinou totiž obrázok len doslovne kopíroval moment v texte, občas ale bola ilustrácia veľavravnejšia. V texte sa napríklad nikdy nespomína, čo sa stalo s rodinou Gerdy. Na (nádhernom) obrázku s červeným morom, rybárom a harpúnou je to ale jasne nakreslené. Chýbalo mi teda viac dynamiky, emócií. Väčšina obrázkov je veľmi statických. Kniha preto vyznieva veľmi pokojne, ale dosť prázdno.

Gerda je určite krásna kniha. Napriek všetkým nedostatkom, je celkom vydarená. Keďže kniha vychádza vo veľkom vydavateľstve, dostáva sa jej na trhu náležitá pozornosť. Ak teda máte deti približne vo veku 4 až 7 rokov, bude sa im Gerda páčiť. Ale budú sa k nej vracať hlavne kvôli obrázkom.
Ja sa teším na ďalšie Machove knihy. Určite budú len lepšie a lepšie. Možno by som poprosila niečo aj pre mladšie deti. Záujem o obrázkové knihy je totiž aj na Slovensku konečne veľký.

Za knihu ďakujem vydavateľstvu CPress.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Gerda
Text: Adrián Macho, Peter Kavecký
Ilustrácie: Adrián Macho
Preklad: (čeština) Katarína Balejová
Vydal: CPress, 2018 / Albatros, 2018
Strán: 32
ISBN: 9788026419068 / 9788056604496

HODNOTENIE  5/10
text     ★☆☆
ilustrácie  ★★☆
úprava    ★★☆
extra    ☆
 


2 thoughts on “Gerda”

 • Včera jsem jí dočetla s dětmi a popravdě trochu zklamání. Po tom šíleném instagramovém boomu s Gerdou a celou Knihozemí jsem čekala úplnou pecku, z které budou děti na větvi. A příběh hodně pokulhává, trochu plytké s nedotaženými nápady. Naštěstí to zachraňují ilustrace, ty jsou opravdu výjimečné.

  • Nuž, ako som už písala… stále je to len promo akcia. Možno sa nabudúce odvážia trochu „experimentovať“ a nepodceňovať vkus čitateľov. Alebo jednoducho budú mať viac času knihy dokončiť. Gerde by viac priestoru na redakciu rozhodne urobilo dobre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.