You Are Stardust

You Are Stardust
Kniha, ktorá dokáže minimom textu rozprúdiť mnoho otázok. Elin Kelsey: You Are Stardust.
Elin Kelsey, Sozean Kim – You Are Stardust

Elin Kelsey je uznávanou odborníčkou v oblasti environmentálnej výchovy. Napísala niekoľko kníh pre deti aj dospelých. Toto bola jej prvá obrázková kniha.

Ako sama píše, snažila sa komplexné vedecké pojmy previesť do jednoduchých tvrdení tak, aby zaujali deti. (Každú myšlienku v tvojom mozgu poháňa elektrina silnejšia ako blesk. Tvoje kýchnutie má silu tornáda.)
Napriek ozaj vedeckým témam nestráca kniha na poetickosti. Ba práve naopak, pri čítaní cítite skoro magickú prepojenosť s prírodou. Elin Kelsey sa podarilo namiešať fascinujúce fakty v nádherne lyrickom znení.
Na začiatku bol hviezdny prach. Každý atóm v našom tele pochádza z hviezdy, ktorá vybuchla dávno pred našim narodením. Každý život začína ako jediná bunka. Fungovanie nášho tela aj naše správanie je podobné ako u iných živočíchov. Ako samotná Zem. Pralesy a morské riasy sú ako pľúca. Náš dych obsahuje čiastočky peľu rastlín a tie s výdychom posielame znova do sveta… Všetci sme prepojení. Všetci sme príroda. Všetci sme z prachu hviezd.
Vďaka množstvu tém je kniha perfektná na diskusiu s deťmi. Vydavateľstvo Owlkids Books má na svojich stránkach návod pre učiteľov ako s knihou pracovať (klik). Pár nápadov ale kľudne môžete využiť aj doma. Trebárs si spolu vytvorte diorámu.
A už sme pri fascinujúcich ilustráciach, ktoré vytvorila Soyeon Kim. Použila dosť netrdičnú techniku. Vytvorila sedem diorám a v nich vyfotila detaily pre jednotlivé stránky. Na vnútornom obale sú obrázky všetkých diorám s krátkymi poznámkami. Pri výrobe využila množstvo rôznych materiálov, napríklad usušené kvety z vlastnej záhrady. Ilustrácie sú takto živo trojrozmerné a viditeľné šnúrky zas umocňujú efekt prepojenia.
You Are Stardust je jej prvotina. Minulý rok spolu autorky vydali ďalšiu knihu Wild Ideas.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Knihu si môžete kúpiť na bookdepository.com (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.

Názov: You Are Stardust
Text: Elin Kelsey
Ilustrácie: Soyeon Kim
Vydal: Owlkids Books, 2012
Strán: 32
ISBN: 97819269733570 thoughts on “You Are Stardust”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.