Window / Belonging

Window / Belonging

Environmentálna zodpovednosť je pojem dosť zložitý aj pre dospelých. Ako ho teda vysvetliť deťom, ktoré často ešte nemajú predstavu o časovej následnosti alebo dopade ľudských činov? Knihy výtvarníčky Jeannie Baker vám môžu pomôcť. Vďaka šikovného konceptu vizuálnej skratky v čase, sú zmeny na jednom konkrétnom mieste dobre viditeľné a ľahko čitateľné už aj pre malé deti.

Window aj Belonging patria vlastne do jednej série. Obe sa venujú urbanizácii prostredia, ale každá iným smerom. Jedna je varovaním a druhá návodom, ako môže harmonicky spolužitie mesta a prírody fungovať.
Koncept oboch kníh je rovnaký. Sledujeme, ako sa mení výhľad z jednej izby v priebehu 25 rokov. Window začína v dome na kraji lesa. Stránku za stránkou ale za oknom pribúdajú domy, ulice, ľudia. Celé mesto sa rozširuje až les úplne zmizne. Ostáva len, ako smutná pripomienka, namaľovaný na fasáde domu. Sympatické je, že Bakerová neobviňuje jednotlivcov (nájomníkov domu). Ukazuje len chybu systému, ktorý nedáva dôraz na udržiteľnosť životného priestoru. Preto sa aj nájomníci v závere knihy odsťahovali na „lepšie miesto“: nový okraj mesta a všetko môže začať odznova. Práve to je na knihe odstrašujúce, zdanlivá nekonečnosť tohto smutného príbehu.

Belonging začína svoju cestu v nepeknej, zanedbanej časti mesta. Spolu s mladou rodinou môžete sledovať, ako sa štvrť  jednoduchými a premyslenými krokmi mení k nepoznaniu. Stáva sa z nej skoro raj na zemi.

Okrem samotnej témy kníh je fascinujúce aj výtvarné spracovanie. Bakerová svoje obrazy doslova stavia. Sú kolážou rôznych materiálov. Detaily na ilustráciách sú občas až neskutočné. Nečudo, že jej dokončenie jednej knihy trvá niekedy aj 2-3 roky. Ale výsledok stojí za to.

Obe knihy sú tak úžasnou obrazovou pomôckou, ktorá bez jediného slova vysvetľuje následky ľudského chovania. Negatívne, ale aj tie pozitívne. Nie je to krása?

Knihy si môžete kúpiť na bookdepository.com (cez partnerský program).
Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Názov: Window
Text/Ilustrácie: Jeannie Baker
Vydal: Walker Books, 1991
Strán: 32
ISBN: 9780744594867
Názov: Belonging
Text/Ilustrácie: Jeannie Baker
Vydal: Walker Books, 2004
Strán: 32
ISBN: 9781406305487

 2 thoughts on “Window / Belonging”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.